Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Olomouc pro Ukrajinu » Studenti mluvili s primátorem o útěku před válkou i o studiu v Olomouci

Studenti mluvili s primátorem o útěku před válkou i o studiu v Olomouci

Studenti mluvili s primátorem o útěku před válkou i o studiu v Olomouci

23. dubna 2022 (so)

Se skupinou mladých lidí od žáků základní školy až po studentku akademie výtvarných umění hovořil na radnici primátor Mirek Žbánek. Studenty z různých měst na Ukrajině spojuje skutečnost, že museli své domovy i dosavadní život opustit kvůli válce. V rámci projektu Charity Olomouc mají čtyři dny na společné poznávání Olomouce i tuzemského života. Dvěma členkám skupiny, studentkám výtvarného umění, nabídnul primátor výstavu jejich děl, která během jejich pobytu v Olomouci vzniknou.

„Mladí návštěvníci z Ukrajiny byli příjemní a mile bezprostřední,“ zhodnotil setkání primátor Žbánek. „Bavili jsme se také o tom, co všechno tyto dívky a kluci z Kyjeva, Charkova nebo například Užhorodu museli nechat doma. Dvě z návštěvnic, které studují výtvarné umění, se pochlubily třeba parádními obrazy.“ Starší Alexandra Samochvalová studuje na kyjevské Vysoké škole technologie a designu, mladší Anne Hehedyush v Užhorodě na Akademii umění Erdelyi. Vzhledem k tomu, že svou výtvarnou práci musely nechat na Ukrajině a s sebou mají pouze jejich fotografie, chystají se vytvořit nová díla i tady v Olomouci. Pokud se tak stane a vznikne dost nových obrazů, nabídl jim primátor veřejnou prezentaci takové práce. „Se studentkami jsme si řekli, že vystavená díla by pak mohla být i vydražena a výnos použit na nějaký dobročinný účel,“ prozradil Mirek Žbánek.

Další členové adaptační skupiny se zajímali třeba o sport. Žák osmé třídy Danilo se zajímá o sport, s primátorem hovořil o možnosti zapojit se do činnosti některého oddílu lehké atletiky. Potěšila ho také prohlídka fotbalového Androva stadionu, na němž jen o pár hodin později téhož dne Sigma Olomouc porazila pražskou Spartu.

Po neformálním povídání s primátorem si studenti stihli ještě prohlédnout historicky významné části radnice, jako je rytířský sál či kaple svatého Jeronýma a vystoupat po schodech i na radniční věž, která nabízí výborný výhled na město. O Olomouci mluvili s velkým uznáním, nicméně všichni automaticky počítají s návratem a věří, že se do svých domovů na Ukrajině vrátí co nejdříve.

„Držím jim všem palce, aby pobyt v cizí zemi zvládli dobře a aby se jim splnilo všechno, co si přejí a po čem teď nejvíc touží,“ dodal primátor.

Poslední úprava: 23. dubna 2022 (so)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon