Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Samospráva » Zastupitelstvo města » Blog zastupitelů » Jak v Olomouci funguje koalice STANu s Piráty?

Jak v Olomouci funguje koalice STANu s Piráty?

Jak v Olomouci funguje koalice STANu s Piráty?

23. června 2019 (ne)

Tuhle otázku slyšíme docela často a jako zastupitelé zvolení za hnutí Starostové a nezávislí, na ni upřímně odpovídáme: Velmi dobře. S Piráty máme mnoho styčných bodů především v důrazu na otevřenou a transparentní radnici, ve snaze o co největší občanskou participaci, smart city a digitalizaci státní správy. Priority vidíme shodně ve vzdělávání a posilování politické kultury. V opozičních lavicích pečlivě sledujeme olomouckou vládu ANO, ODS, KDU-ČSL a místního hnutí Společně.

Postupně se nám daří pokrýt všechny důležité oblasti správy města, které sice v šesti zastupitelích nemůžeme obsáhnout formou „stínové vlády“, ale snažíme se poctivě zvládnout labyrinty městských financí, péče o energie, vodu a dopravu. Neobejdeme se bez pomoci příznivě nakloněných lidí z bývalých městských koalic, v tomto ohledu nám konsenzuálnost STANu určitě pomáhá. Piráti zase vnášejí do práce našeho klubu vynikající možnost permanentní komunikace prostřednictvím funkčního Fóra, ve kterém fungují otevřené i uzavřené diskusní skupiny. Je tak možné stále sdílet informace z komisí městských částí, z odborných komisí magistrátu, zjišťovat, co se aktuálně děje třeba v oblasti městského sportu nebo zeleně.

Kromě Fóra se s našimi lidmi z kandidátek setkáváme jednou za čas i osobně. Znamená to sice schůze navíc, ale hlavně participaci našich zástupců na rozhodování klubu o tom, která témata je třeba podpořit, čemu se chceme věnovat, jak konkrétní problém komunikovat veřejnosti.

Jistě nám výrazně pomáhá, že všichni zastupitelé v klubu Piráti a Starostové jsou vysokoškoláci, často aktivně propojení s Univerzitou Palackého. Mluvíme stejným jazykem, všichni jsme schopni napsat kompetentní text, nemáme problém vystupovat na veřejnosti. Každý máme svou oblast, o kterou se staráme, cítíme za ni odpovědnost a navzájem si o ní referujeme. V rámci klubu pracujeme svorně a společně, vše sdílíme, stranická příslušnost nehraje žádnou roli. Daří se nám spojovat síly opravdu synergicky a rádi se potkáváme. Určitě je fajn i to, že jsme se v klubu sešli napříč dvěma generacemi. A pocitu dělného společenství možná přispívá i to, že dva z nás jsou včelaři, dva jezdí na Rekolech, tři jsou aktivní muzikanti a všichni umí anglicky.

Jak vidno, všechno vždycky záleží na konkrétních lidech, nikoli na stranické příslušnosti. Za náš olomoucký zastupitelský klub můžeme spolupráci STANu a Pirátů i v dalších místech jen podpořit.

Andrea Hanáčková
Piráti a Starostové

Fotografie:

Poslední úprava: 23. června 2019 (ne)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
je dočasně mimo provoz.

Datová schránka ID: kazbzri
je přetížena.


IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu