Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Tiskové zprávy » Město pomáhá záchranářům, po hasičích teď podpoří i zdravotníky

Město pomáhá záchranářům, po hasičích teď podpoří i zdravotníky

Město pomáhá záchranářům, po hasičích teď podpoří i zdravotníky

15. listopadu 2021 (po)

K lepšímu vybavení sanitních vozů Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje přispěje město Olomouc. Navazuje tak na dlouhodobou úspěšnou spolupráci s jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje. V uplynulých letech město opakovaně finančně podpořilo vybavení profesionálních hasičů, nyní jsou na řadě lékaři Zdravotnické záchranné služby.

„Pravidelně podporujeme finančně jednotlivé složky IZS. Naše podpora a vzájemná spolupráce je zárukou maximálního zajištění bezpečí našich občanů. Spolupráce se zdravotníky i hasiči je přínosná pro všechny strany,“ vysvětluje primátor Mirek Žbánek. „Kvalitní vybavení hasičů i zdravotníků je klíčové, umožňuje účinnější řešení krizových situací,“ dodává primátor Žbánek. Podpora složek IZS je v Olomouci pravidelná a nadstandardní.

Ten v pondělí 15. listopadu podepsal spolu s ředitelkou Záchranné zdravotnické služby Olomouckého kraje Andreou Rakovičovou smlouvu o poskytnutí dotace z programu Podpora společensko-prospěšných projektů ve výši téměř 75 tisíc korun. S pomocí dotace záchranáři nakoupí speciální nástroje. Jedním z nich je intraoseální vrtačka EZ 10, která pomáhá zajistit žilní řečiště v komplikovaných případech a doslova zachraňuje životy. Dále zakoupí vakuovou matraci OPTIVAC 2.0, která slouží k imobilizaci pacienta při úrazech. Novinkou jsou elektrické odsávací pumpy ACCUVAC Lite s uzavřeným systémem odsávání. „Tyto přístroje slouží k neodkladné přednemocniční péči. Všechny použijeme k vybavení sanitních vozů v Olomouci,“ uvedla ředitelka ZZS Rakovičová.

Všechny pomůcky, zakoupené ZZS s podporou města, zvyšují šance pacientů na přežití i na co nejmenší následky zranění. Obdobné to bylo předloni, kdy přispělo město zdravotnickým záchranářům částkou přes 83 tisíc korun na obměnu speciálních zásahových resuscitačních a záchranářských batohů do sanitních vozů. Další dotaci ve výši 90 tisíc korun ve stejném roce dostali i na nákup lineárních dávkovačů do sanitek.

Dlouhodobě spolupracuje město i s profesionálními hasiči. Město jim pomáhá s nákupem vybavení a hasiči naopak městu vycházejí vstříc při řešení různých krizových situací. To se mnohokrát potvrdilo, aktuálně například při zvládání covidové pandemie.

Profesionálním hasičům město jen v posledních dvou letech přispělo například částkou 1,4 milionu na zakoupení speciálního velitelského vozidla, letos to bylo 600 tisíc korun na pořízení termokamer. V předchozím roce přispělo město hasičům na zakoupení speciálních senzorů statické stability, které najdou využití při poškození budov a vyhodnocení rizika sesunu, sady pro korunkové vrtání do betonu a nové seskokové matrace. Celkově šlo o 720 tisíc korun.

Fotografie:

Poslední úprava: 15. listopadu 2021 (po)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu