Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Španělský velvyslanec: kultura a vzdělávání se musí dostat do regionu

Španělský velvyslanec: kultura a vzdělávání se musí dostat do regionu

Španělský velvyslanec: kultura a vzdělávání se musí dostat do regionu

4. listopadu 2022 (pá)

Vztah Olomouce a Španělska v oblastech vzdělávání, kultury i partnerství měst byla obsahem jednání na radnici. Alberto Moreno Humet, velvyslanec Španělska, zavítal do Olomouce vůbec poprvé ve své funkci. V České republice působí od srpna 2022.

„Moje návštěva má zejména obsah vzdělávací. Jsme rádi, že se výuka španělštiny těší v Olomouci takovému zájmu. Je to oblast, ve které jste vzorem a důležitým zdrojem informací pro ostatní vzdělávací instituce po celé zemi,“ vysvětlil na úvod své velvyslanecké mise Alberto Moreno Humet. Společně s ním proto k jednání na olomoucké radnici zasedli také atašé pro vzdělávání Amaya Cal Linares a Gonzalo Manglano de Garay, ředitel Institutu Cervantes v Praze. V debatě o vzdělávání s primátorem Miroslavem Žbánkem a náměstkem pro školství a kulturu Viktorem Tichákem vyzdvihli zejména činnost katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého a španělskou sekci Gymnázia Čajkovského.

Společně se pak v další diskusi dotkli rozvíjení vztahů mezi Olomoucí a Španělskem v oblasti kultury a turistického ruchu. „Jsou to náměty, které bychom měli přenést z Prahy do regionu. Španělské turisty, bychom mohli společně motivovat k tomu, aby navštívili Olomouc a kraj, právě oni tvoří páteř budoucí spolupráce, “ uvedl s přesvědčením velvyslanec Alberto Moreno Humet, který v oblasti spolupráce samospráv nabídl Olomouci i pomoc při výběru nového partnerského města.

„Pokud máme rozvíjet turismus, společenskou výměnu a podporovat studium španělštiny, bylo by dobré navázat spolupráci s některým ze španělských měst. Ze zkušeností víme, že právě konkrétní vazby partnerských měst dokážou podnítit zájem veřejnosti a otevřít i nabídku turistické spolupráce,“ reagoval primátor Miroslav Žbánek. „Zájem o výuku španělštiny s sebou zase nese i poptávku po španělské kultuře,“ potvrdil náměstek Viktor Tichák. Ta se do Olomouce přenáší v poslední době zejména díky Festivalu Colores Flamencos, který v roce 2018 oslavil své desáté jubileum. Jeho program každoročně přináší Olomoučanům vhled do španělské hudby, kultury i gastronomie. A další nesmazatelnou španělskou stopu do Olomouce přenesla i letošní Cena Thálie. Jejím držitelem je Sergio Méndez Romero, rodák ze španělského Madridu, který působí jako sólista baletu Moravského divadla od sezony 2021/2022.

Velvyslanec v České republice Alberto Moreno Humet začal diplomatickou kariéru v roce 1985. Postupně působil na velvyslanectvích v Angole, Lucemburku, Andoře a u stálého zastoupení při EU. Byl zástupcem ředitele odboru pro Střední východ a poradcem předsedy vlády autonomního společenství Katalánsko pro mezinárodní vztahy. Jako velvyslanec Španělska působil v Andoře, v Marseille zastával funkci generálního konzula.

Fotografie:

| Poslední úprava: 4. listopadu 2022 (pá)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon