Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Výstava odkazující na mírovou historii velké části Evropy symbolizuje solidaritu s Ukrajinou

Výstava odkazující na mírovou historii velké části Evropy symbolizuje solidaritu s Ukrajinou

Výstava odkazující na mírovou historii velké části Evropy symbolizuje solidaritu s Ukrajinou

30. dubna 2022 (so)

Nová výstava na Horním náměstí vypráví příběh unikátní republiky, která od konce 14. až do konce 18. století existovala na dnešních územích Polska, Litvy, Ukrajiny a Běloruska. Výstavu s názvem „Republika mnoha národů. Historická šance středovýchodní Evropy?” můžete zhlédnout před Krajinskou lékárnou do 23. května.

Ve čtvrtek 28. dubna výstavu slavnostně zahájil primátor města Olomouce Mirek Žbánek společně se svými významnými hosty, aby v době ruské agrese upozornili na významnou část historie těchto národů a na fakt, že Republika byla kdysi největším evropským státem, jež namísto ozbrojené expanze vznikla díky mírovému spojení Polského království a Litevského velkoknížectví.

Výstavu připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s Velvyslanectvím Litvy a Velvyslanectvím Polska v ČR a s Kanceláří Svjatlany Cichanouské, lídryně svobodného Běloruska. Její zahájení za účasti významných hostů pořádajících institucí symbolizovalo v posledních měsících velmi aktuální solidaritu s Ukrajinou a svobodným Běloruskem.

„Tato část historie vašeho území je pro Čechy pravděpodobně neznámá. Věřím, že v kontextu aktuálních událostí může být poznání, jak dějiny Evropy kráčely touto oblastí, pro Čechy o to zajímavější a snad pomůže vyvracet mnohé lživé informace, které se šíří o tom, komu vlastně mocensky a historicky Ukrajina nebo velká část východní Evropy patří. Za přiblížení této části historie chci organizátorům moc poděkovat,” pronesl při slavnostním zahájení výstavy primátor města Olomouce Mirek Žbánek.

„Je to výstava, která ukazuje nejenom nějakou část historie, ale zejména to, jak můžeme jako nezávislé národy spolu existovat, a tou myšlenkou se Polsko vždy řídilo. Ukazuje se, že solidarita je hlavně v lidech, a nyní vidíme, že Češi i Poláci mají stejné hodnoty, stejnou potřebu svobody i stejnou touhu pomáhat. A snad může být tato výstava i jakousi ideou a nadějí, že budeme moci v míru existovat i do budoucna,” řekla generální konzulka Izabella Wollejko-Chwastowicz.

Na dvanácti panelech v prostoru před Krajinskou lékárnou si můžete prohlédnout úsek dějin velké části Evropy, kde na dnešních územích Polska, Litvy, Ukrajiny a Běloruska od konce 14. až do konce 18. století existoval největší evropský stát, který vzniknul mírovou cestou. „Republika postupně podlehla tlaku sousedních absolutistických monarchií v čele s moskevským carstvím, její dědictví v podobě étosu občanské svobody, demokratické participace a různorodosti však přetrvalo. Odkaz Republiky se stal trvalou součástí identity národů středovýchodní Evropy, které se po více než dvě století bránily ruskému imperiálnímu útlaku, a které nehodlají na dotyčné hodnoty rezignovat ani dnes,“ popisuje autor výstavy Jan Květina další historický vývoj a souvislosti.

Výstavu na Horním náměstí si můžete prohlédnout až do 23. května.

Fotografie:

| Poslední úprava: 30. dubna 2022 (so)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu