Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Na radnici zněla japonština

Na radnici zněla japonština

Na radnici zněla japonština

14. října 2021 (čt)

Udržitelný rozvoj, ekonomika a dopady pandemie, věda, vzdělávání i kultura se staly stěžejními tématy rozhovoru při příležitosti návštěvy japonského velvyslance v České republice v Olomouci. Na radnici se Hideo Suzuki setkal s náměstkem primátora Otakarem Štěpánem Bačákem.

„Věřím, že jste už využil příležitosti projít si Olomouc a posoudit, jak si vedeme v rámci České republiky,“ přivítal velvyslance náměstek primátora Bačák. „Těší nás, že dokážeme reflektovat velmi dobré vztahy s Japonskem, ať už na úrovni spolupráce s univerzitou, kde se vyučuje Japonština a nově funguje i Japonské centrum, nebo v oblastech dlouhodobého působení japonských firem, které ve městě vytvářejí pracovní příležitosti,“ ocenil náměstek.

„Jsem vděčný za podporu v oblasti vzdělávání, vědy i tu, co se dostává japonským firmám v Olomouci. Jejich manažeři to potvrzují,“ reagoval Hideo Suzuki. Japonský velvyslanec v České republice považuje právě oblast vědy, výzkumu a udržitelného rozvoje za klíčové oblasti vzájemné kooperace. „Jsou to pilíře mých jednání a věřím, že jsou to důležitá témata samospráv, ve kterých můžeme rozšiřovat naši spolupráci, hledat další možnosti a pokračovat v dialogu,“ objasnil velvyslanec.

Společná debata se proto zaměřila jak na otázky související s dopady pandemie koronaviru na japonské firmy, které v Olomouci zastupují společnosti Onamba vyrábějící kabelové svazky a fotovoltaické propojovací jednotky, Horiba Europe GmbH, která se věnuje automotive komponentům, Koyo Bearings Česká republika vyrábějící ložiska a Otsuka Brano, která vyrábí brzdové pedály. Tak se věnovala udržitelnému rozvoji a zejména oblasti odpadového hospodářství města. V té se velvyslanec zajímal zejména o fungující řešení i plány města do budoucna. „Kráčíme dál k principům recyklace, to je nyní nejdůležitější. A máme výhodu, protože se nám už podařilo zbavit se procesu skládkování, což mnohá česká města teprve čeká. Dosahujeme už několik let prvních příček v procesu třídění a chystáme velké investice do technologií, které nám pomohou vytřídit a následně využít cílových sedmdesát procent produkce komunálního odpadu, včetně jeho energetického využití,“ popisoval konkrétní aktivity Olomouce náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák, který je za oblast odpadového hospodářství a zeleně zodpovědný.

V pozici velvyslance se Hideo Suzuki soustředí mimo jiné i na podporu spolupráce, která znamená snižování emisí CO2. „Energetické využití odpadu i předcházení jeho vzniku je výzvou mnoha měst nejen u vás a v Evropě. I japonská města by se dokázala inspirovat. Skutečně. Zejména v otázkách předcházení vzniku odpadů, je to velmi těžké a věřte mi, také některá naše města mají problémy s odpadovým hospodářstvím,“ srovnával situaci v obou zemích velvyslanec.

Suzuki Hideo, který nastoupil do funkce v říjnu 2020, usiluje zejména o podporu vztahů, které přispívají ke stabilitě a soustředí se na podporu ekonomické a průmyslové spolupráce zaměřené na budoucí post-koronavirovou společnost a snižování uhlíkové stopy i prohlubování tradiční kulturní spolupráce. Kromě praktických otázek tak v závěru své návštěvy na radnici ocenil podporu města v oblasti kultury i činnost Moravského divadla Olomouc, kde má Japonsko své zastoupení v podobě několika členů baletního souboru.

Fotografie:

| Poslední úprava: 14. října 2021 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu