Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Freskový sál, tramvajová trať i debata o daních. Premiér strávil den v Olomouci

Freskový sál, tramvajová trať i debata o daních. Premiér strávil den v Olomouci

Freskový sál, tramvajová trať i debata o daních. Premiér strávil den v Olomouci

10. června 2021 (čt)

Jaké jsou silné stránky Olomouce a proč je město na špici žebříčku v míře zadlužení? Které jsou nejlepší olomoucké památky, co se teď ve městě staví a proč Olomouci chybí peníze na další investice? O těchto tématech jednal v Olomouci premiér Andrej Babiš při čtvrteční oficiální návštěvě města. Průvodcem mu byl primátor Mirek Žbánek.

Premiér si během několikahodinové návštěvy stihl prohlédnout Olomouc z ochozu radniční věže a navštívil špičkově zrenovovaný slavnostní freskový sál v ZŠ Komenium, který mu osobně prezentoval restaurátor Radomír Surma. Andrej Babiš si prohlédl také nově zrekonstruovaný chrám svatého Mořice i evropsky významný barokní sloup Nejsvětější Trojice, který pečlivá rekonstrukce naopak teprve čeká. „Ukázali jsme premiérovi nedávno dokončenou nákladnou opravu ulice 8. května a zavedli jsme ho i na stavbu druhé etapy tramvajové trati na Nové Sady či k bývalé výměníkové stanici v Trnkově ulici, z níž bude po veřejné architektonické soutěži vybudována nová pobočka knihovny,“ uvedl primátor Žbánek.

Na radnici jednal premiér s primátorem například o ekonomické situaci města. „Olomouc je výrazně znevýhodněna systémem rozpočtového určení daní, kdy dostává na jednoho obyvatele podobnou částku jako malá města nebo vesnice, ale nabízí přitom podstatně širší portfolio služeb, které využívají i obyvatelé okolních obcí,“ řekl premiérovi Babišovi primátor Mirek Žbánek. Dodal, že se už dva roky pokouší tuto negativní situaci změnit a najít řešení. „Pan primátor má pravdu, že rozpočtové určení daní není spravedlivé, velká města Praha, Brno, Ostrava a Plzeň dostávají mnohem více. Praha má na účtu 80 miliard a neumí je investovat, Olomouc na rozdíl od Prahy má výborné investiční plány včetně projekční přípravy, ale zase jí chybí peníze,“ potvrdil premiér Babiš. Připomněl, že primátor Žbánek byl součástí týmu, který vloni s vládou dojednal kompenzační bonusy.

Primátor pak v rámci diskuze o ekonomických parametrech zmínil i pozitivní skutečnost, že Olomouc a Olomoucká aglomerace je velmi úspěšná v čerpání dotací z prostředků ITI. Dokázala čerpat už 87 procent z alokovaných miliard korun na skoro dvě stovky různých projektů, čímž patří k nejúspěšnějším v zemi. V Olomouci se i s pomocí těchto prostředků opravil chrám svatého Mořice, radnice, kaple svaté Anny či bazilika na Svatém Kopečku.

Premiér s primátorem následně navštívili rodinnou olomouckou firmu ABO Valve, která je největším českým výrobcem uzavíracích a zpětných klapek pro průmyslové využití a má pobočky v deseti zemích. Primátor ještě během čtvrteční návštěvy premiérovi předal hodnocení vlády formou vysvědčení se známkami pro jednotlivá ministerstva. „Pan premiér ví, že jsem poměrně kritický, pokud jde o vzájemný vztah vlády a měst, takže to hodnocení je opravdu objektivní a realistické,“ dodal s úsměvem primátor a zdůraznil, že pro města je důležité, aby se zjednodušily mechanismy čerpání dotací například z národní sportovní agentury nebo z Evropské unie.

Fotografie:

| Poslední úprava: 10. června 2021 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu