Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Sníh a ledovka: Technické služby jsou opět v plném nasazení

Sníh a ledovka: Technické služby jsou opět v plném nasazení

Sníh a ledovka: Technické služby jsou opět v plném nasazení

17. února 2021 (st)

Když meteorologové vydají výstrahu před sněžením nebo ledovkou, jedním z prvních, kdo na to v Olomouci musí reagovat, jsou Technické služby města Olomouce. Její provozovna místních komunikací mobilizuje všechny lidské i technické síly a snaží se předejít pohromám na chodnících a silnicích. „Od 7. února až do dneška trvá náš nepřetržitý zásah dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu,“ říká vedoucí místních komunikací Michal Kollár.

V terénu je ve dny, kdy hrozí ledovky, více lidí než obvykle. Úsek místních komunikací, který se stará o zimní údržbu 324,5 km chodníků, stahuje i zaměstnance z dalších úseků, kteří mají za běžných okolností na starost péči o čistotu ulic nebo o veřejnou zeleň. „V tuto chvíli se v terénu stará o schůdnost chodníků kolem třiceti zaměstnanců,“ říká Michal Kollár. Mimo pěší pracovníky jsou samozřejmě v ulicích i sypače a další technika.

Po celou zimu jsou v pohotovosti tři směny, zásahy provádějí podle vývoje počasí a podle Operačního plánu zimní údržby pro rok 2020/2021. Dispečeři musí sledovat předpovědi počasí i výstrahy meteorologů a podle toho pak rozhodují o dalších krocích, například o předsolování silnic. Použít předem sůl je ale zbytečné v okamžiku, kdy má podle meteorologů další den dojít k výraznému oteplení k dešťovým srážkám, protože pak většina posypu bez užitku zmizí v kanalizaci. „Postupujeme případ od případu, musíme opravdu pozorně sledovat informace meteorologů. Navíc máme ve městě i čtyři vlastní meteostanice, které nám ukazují teploty vzduchu i teploty komunikace,“ vysvětluje Michal Kollár s tím, že i když se po mrazivém období zvýší teplota vzduchu, teplota silnice zůstane ještě nějakou dobu výrazně nižší, a proto vzniká ledovka. Letošní zima je charakteristická právě výraznými výkyvy teplot nad i pod bodem mrazu.

Pokud jde o údržbu chodníků, existuje seznam podle priority a stanovena je i část sítě chodníků bez údržby. Jde o chodníky málo frekventované nebo duplicitní, poblíž kterých je k dispozici alternativní a frekventovanější trasa. Tyto seznamy byly v minulosti sestaveny po konzultacích s komisemi městských částí. Důležité je také vědět, že solit se v Olomouci mohou jen silnice, nikoliv chodníky. Na jejich údržbu je povoleno používat pouze inertní materiály, tedy kamennou drť.

Fotografie:

| Poslední úprava: 17. února 2021 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu