Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Moravská filharmonie Olomouc zahajuje jubilejní sezonu

Moravská filharmonie Olomouc zahajuje jubilejní sezonu

Moravská filharmonie Olomouc zahajuje jubilejní sezonu

23. září 2020 (st)

Do své již 75. koncertní sezony vstupuje Moravská filharmonie Olomouc hudbou českých skladatelů Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Iši Krejčího a Marka Keprta. Skladba posledního z nich vznikla speciálně pro Moravskou filharmonii a premiéru bude mít ve čtvrtek 24. září od 19 hodin v olomoucké Redutě. Koncert bude živě přenášet Český rozhlas Vltava.

Program zahajovacího koncertu 75. sezony byl sestaven na míru Moravské filharmonie. Zazní úvodní skladba s názvem Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění – akustický chVějíř olomouckého rodáka Marka Keprta, která vznikla na objednávku přímo pro tuto příležitost. Dílo k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc využívá specifickou prostorovou dispozici Reduty.

Druhou skladbou večera je Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Bohuslava Martinů. Jako sólista se v něm představí Ivo Kahánek, jeden z nejlepších českých klavíristů, o čemž svědčí i prestižní ocenění v oblasti klasické hudby BBC Music Magazine Award, které umělec získal letos na jaře právě za nahrávky skladeb A. Dvořáka a B. Martinů.

„Díla Antonína Dvořáka se objevovala v programech Moravské filharmonie po celou dobu její existence pravidelně a často, a to zejména díky historické spojitosti Antonína Dvořáka s Olomoucí. Uvádění děl tohoto světově nejznámějšího českého hudebního skladatele Moravskou filharmonií dnes tvoří již určitou tradici,“ uvádí ředitel filharmonie Jonáš Harman. Na zahajovacím koncertě tentokrát zazní pět částí z cyklu Legendy. Jednotlivé skladby se vyznačují výpravnou poetikou, někteří znalci Dvořákova díla uvádějí, že jsou inspirovány baladami K. J. Erbena.

Večer uzavře symbolická vzpomínka na úplné začátky Moravské filharmonie, které byly spjaty s působením Iši Krejčího, významné osobnosti z doby poválečné Olomouce. Jeho Serenádu pro orchestr uvedl orchestr poprvé ve světové premiéře 27. května 1952 a nyní touto skladbou svůj první koncert letošní sezony uzavře.

Program:

Marek Keprt: Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění - akustický chVějíř k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc (světová premiéra)
Bohuslav Martinů: Koncert pro klavír a orchestr č. 3 H. 316
Antonín Dvořák: Legendy op. 59 (výběr)
Iša Krejčí: Serenáda pro orchestr

Repríza koncertu se uskuteční následující den, v pátek 25. září od 19 hodin opět v olomoucké Redutě. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie www.mfo.cz a v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice.

Moravská filharmonie Olomouc dbá na dodržování zvýšených hygienických opatření v rámci prevence šíření koronavirového onemocnění a upozorňuje všechny návštěvníky, že po celou dobu všech koncertů musejí mít nasazenou roušku. Jednorázové roušky bude možné zakoupit před vstupem do Reduty a k dispozici budou také dezinfekční aplikátory. Všechny koncerty Moravské filharmonie budou probíhat v souladu s případnými dalšími aktuálními hygienickými nařízeními.

Zdroj: Moravská filharmonie Olomouc

Fotografie:

| Poslední úprava: 23. září 2020 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu