Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Parkovací politika - veřejně a věcně

Parkovací politika - veřejně a věcně

Parkovací politika - veřejně a věcně

7. září 2020 (po)

Zástupci města a zpracovatel nové Parkovací politiky města zvou všechny Olomoučany na veřejná projednání. O problémech s parkováním na sídlištích, v centru města nebo na hranici zóny placeného parkování lze hovořit několikrát – termíny projednávání se liší podle konkrétní lokality.

Do diskuse, která se koná ve velkém sále zastupitelstva v budově magistrátu na Hynaisově ulici číslo 10, se můžete zapojit vždy v 18 hodin od 15. do 23. září. Podle toho, ze které části města jste, nebo která vás zajímá.

Primátor Mirek Žbánek upozornil, že Olomouc dosud nemá k dispozici žádný ucelený strategický materiál, který by se věnoval statické dopravě. „Pokud již takové dokumenty existují, zpravidla jsou zaměřeny pouze na jeden konkrétní projekt bez vazby na systém jako celek. Navíc tyto dokumenty nebyly ve většině případů projednávány s veřejností,“ dodal primátor.

Cílem Parkovací politiky je vytvoření moderního strategického dokumentu, který bude řešit parkování ve městě komplexně ve vazbě na potřeby obyvatel, návštěvníků města i podnikatelské sféry s cílem zlepšit kvalitu života. „Problematické je zejména parkování na sídlištích, která byla budována v osmdesátých letech pro zcela odlišný stupeň automobilizace. Podobně je tomu v případě některých developerských projektů, kde jsou předem rozprodána všechna parkovací místa,“ doplnil náměstek primátora Martin Major. Za specifické považuje rovněž parkovací podmínky v centru města a jeho nejbližším okolí.

Pořízení nové parkovací politiky vychází z programového prohlášení Rady města Olomouce i ze schváleného strategického dokumentu Plán udržitelné městské mobility. Město se ale zároveň chce poučit ze zkušeností v Praze a Brně, aby neopakovalo stejné chyby. „V návrhové části je prověřena i možnost rozšíření placené zóny či zavedení rezidenčního parkování,“ objasnil Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta olomouckého magistrátu.

Do diskuze nad podobou návrhové části jsou nyní zapojeny všechny komise městských částí i široká veřejnost. Finální podoba nové parkovací politiky Olomouce bude známa na přelomu roku.

TERMÍNY VEŘEJNÝCH PROJEDNÁNÍ:

  • 15. září: určeno zejména pro občany následujících KMČ: Olomouc – střed, Olomouc – západ, Hejčín, Lazce, Černovír a Klášterní Hradisko, Nové Hodolany, Chomoutov, a severně od Velkomoravské a Tovární ulice.
  • 17. září: určeno zejména pro občany následujících KMČ: Staré Hodolany a Bělidla, Pavlovičky, Chválkovice, Droždín, Svatý Kopeček, Radíkov, Lošov, Holice 22. září: určeno zejména pro občany následujících KMČ: Nová Ulice, Tabulový vrch, Neředín, Topolany, Řepčín
  • 23. září: určeno zejména pro občany následujících KMČ: Povel, Nové Sady, Nový Svět, Slavonín, Nemilany, Nedvězí

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. září 2020 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 9:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Úterý: (jen objednaní) 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 9:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Čtvrtek: (jen objednaní) 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu