Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomouc boduje, má mimořádnou cenu za třídění odpadů « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc boduje, má mimořádnou cenu za třídění odpadů

Olomouc boduje, má mimořádnou cenu za třídění odpadů

Olomouc boduje, má mimořádnou cenu za třídění odpadů

14. září 2020 (po)

Cenu za Mimořádný přínos v oblasti odpadového hospodářství v kraji získala Olomouc. Ocenění, které hodnotí výsledky a aktivity v oblasti odpadového hospodářství u měst a obcí v Olomouckém kraji za uplynulé desetiletí získala jako vůbec první. Obrazně řečeno nemá Olomouc mezi ostatními městy konkurenci. Výčet úspěchů krajské metropole by vydal na dlouhý seznam.

V rámci letošního předávání ceny „O keramickou popelnici“ pro nejlépe třídící města a obce v Olomouckém kraji si speciální cenu převzal odpovědný náměstek primátora Otakar Bačák. „Je to cena za každý kousek plastu, papíru, kartonu, skla a v poslední době i kovu, který neskončil ve směsném odpadu, ale v kontejnerech příslušné barvy. Město může vytvořit podmínky, může motivovat, propagovat, ale samotné rozhodnutí a odpovědnost za životní prostředí je opravdu na každém z nás. Je to zásluha mnoha lidí, kteří si to vzali za své,“ zhodnotil ocenění náměstek primátora Otakar Bačák.

Každý obyvatel Olomouce díky třídění odpadů za 10 let v průměru ušetřil více než jednu tunu CO2. „To je zhruba tolik, kolik by vyprodukoval naftový automobil se spotřebou 5 litrů na 100 kilometrů během jízdy dlouhé 7.500 km. Tato vzdálenost zhruba odpovídá cestě autem z Olomouce do mongolského hlavního města Ulánbátar,“ komentovala úspěch ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM Martina Filipová.

S řadou aktivit na poli odpadového hospodářství, například se separací nápojových kartonů, plošnou distribucí barevných tašek na třídění odpadů do všech domácností či sběrem potravinářských olejů začala Olomouc jako jedno z prvních měst v České republice. Krajské město zavedlo jak jedno z prvních v roce 2016 třídění kovových obalů do samostatných nádob, před několika lety spustila Olomouc unikátní door-to-door systém tříděného sběru papíru a plastů v zástavbě rodinných domů, kterým se od té doby inspirovala další města napříč republikou.

Do soutěže, kterou každoročně společnost EKO-KOM., je zapojeno 396 obcí a měst Olomouckého kraje. V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria.

Fotografie:

| Poslední úprava: 14. září 2020 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu