Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Vazby mezi partnerskými městy Visegrádu posílí i finské Tampere « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Vazby mezi partnerskými městy Visegrádu posílí i finské Tampere

Vazby mezi partnerskými městy Visegrádu posílí i finské Tampere

Vazby mezi partnerskými městy Visegrádu posílí i finské Tampere

24. února 2020 (po)

Přestože leží na severu Evropy, bude se podílet na posílení vazeb mezi partnerskými městy Visegrádu. Řeč je o partnerském městě Tampere, kam na konci ledna zavítala delegace z Olomouce vedená náměstkem primátora Matoušem Pelikánem.

„Odezvu spolupráce a hlavně podněty z naší návštěvy bude brzy možné zažít v Olomouci,“ informoval náměstek Matouš Pelikán, který se ve Finsku účastnil mezinárodní konference Mindtrek s programem Smart City. Partneři z Tampere se totiž už na jaře podělí o své zkušenosti přímo v Olomouci, kde se bude konat setkání měst zemí visegrádského prostoru. „Přijali naše pozvání a budou hlavními účastníky konference států V4, kterou pořádáme 14. května,“ potvrzuje vedoucí oddělení vnějších vztahů magistrátu Zdeňka Podlipská, jež setkání v Olomouci připravuje.

Konference se uskuteční za podpory zastupitelských úřadů. Do Olomouce přijedou zástupci dvaatřiceti měst a obcí ze zemí V4, které již mají v rámci Visegrádu vytvořené partnerské vazby a město jim poskytne společnou platformu k prezentaci úspěšných a inspirativních projektů. „Chceme tím posílit spolupráci zemí středoevropského prostoru a přenést velkou politiku na úroveň samospráv a spolupráci konkrétních institucí,“ vysvětlil princip setkání primátor Miroslav Žbánek. Kromě dobré praxe ve spolupráci V4 získají účastníci konference praktické informace o možnostech čerpání finančních prostředků z Mezinárodního visegrádského fondu.

O své zkušenosti s partnery ze Slovenska, Maďarska a Polska se v Olomouci v oblasti Smart City podělí i Timo Väliharju, výkonný ředitel Mindtrek 2020 z Tampere, „V oblasti chytrých řešení a digitalizace služeb jsou oproti nám napřed a představí příklady dobré praxe,“ objasňuje náměstek Matouš Pelikán. Tampere staví svůj smart program na digitalizaci, udržitelném rozvoji a projektech městského ekosystému. „Kromě inspirativních rozhovorů o systémech sdílené dopravy, možnostech digitalizace úřadu a snižování produkce oxidu uhlíku, jsme měli možnost vidět i některé konkrétní technologie v praxi. Představili nám inovativní systém technologie vertikálního zemědělství a viděli jsme humanoidního robota pro výuku jazyků dětí ve škole,“ popsal část programu náměstek Pelikán.

Vazby s nejseverněji položeným partnerem pojí Olomouc od roku 1986. Finské Tampere je se svými 210 tisíci obyvateli třetím největším městem v zemi. Díky rozvinutému průmyslu, v němž převažovala textilní výroba, si město vysloužilo přídomek finský Manchester. Typické cihlové tovární haly na textil ve středu Tampere však už dávno slouží jako administrativní centra, prostory pro start-upy, muzea, galerie, bary a restaurace. Tampere má dvě univerzity zaměřené na technologie a výzkum. Město uprostřed dvou jezer je sídlem filharmonie, řady divadelních souborů a muzeí. Nejen proto hodlá Tampere uspět při získání titulu „Evropské město kultury 2026“.

Fotografie:

| Poslední úprava: 24. února 2020 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu