Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Novoroční koncert « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Novoroční koncert

Novoroční koncert

Novoroční koncert

7. ledna 2020 (út)

Moravská filharmonie Olomouc a Český filharmonický sbor Brno společně uvedou tradiční Novoroční koncert. Pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanáka přivítají nový rok nejznámějšími operními díly Smetany, Dvořáka i Janáčka, posluchači si budou moci vychutnat i to nejlepší z děl Verdiho, Bizeta a Wagnera. Novoroční koncert rozezní olomouckou Redutu už tuto sobotu 11. ledna mimořádně v 18 hodin. Sólových partů se ujmou Jana Melišková, Pavlína Švestková a Marie Vrbová.

„Věřím, že se nám podařilo sestavit takový program, který příjemně naladí naše posluchače na vše nové, co nás v letošním roce čeká, a že to pro ně bude rok plný různých podob lásky, stejně jako ji ukazují vybraná díla našeho Novoročního koncertu,“ uvádí ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Novoroční koncert zahájí předehra k Hubičce, v pořadí šesté opeře Bedřicha Smetany, která vznikla až v období autorovy úplné hluchoty. Libreto o předsvatebním polibku Vendulky a Lukáše napsala Eliška Krásnohorská podle stejnojmenné povídky Karoliny Světlé. „Při svém prvním uvedení na podzim roku 1876 sklidila opera velký úspěch a obecenstvo se dožadovalo opakování právě předehry,“ vysvětluje ředitel Jonáš Harman a dodává, „Hubičku jsme za první skladbu koncertu zvolili pro její jemnou poetiku a nadčasovost, kterou i dnes české publikum oslovuje. V úvodu koncertu posluchače jistě potěší i další ze známých českých operních kusů z pera Bedřicha Smetany Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty.

Další tóny přenesou posluchače do temných zákoutí Dvořákovy Rusalky, romantické pohádkové opery, která se pravidelně uvádí na všech předních divadelních scénách a u nás se pohybuje v první pětici vůbec nejhranějších operních kusů. Na Rusalku navážou árie z Janáčkovy Její Pastorkyně, která byla poprvé úspěšně uvedena v roce 1904 v Brně, ale trvalo dlouhých dvanáct let, než se dostala na jeviště Národního divadla. Ohlas pražské premiéry v květnu 1916 byl však mimořádný a toto uvedení otevřelo Její pastorkyni dveře zároveň do operních domů celého světa.

Dramaturgie koncertu nemohla opomenout ani jednu z nejhranějších melodií na světě vůbec – předehru ke třetímu dějství opery Richarda Wagnera Lohengrin – Svatební pochod. Svoji popularitu získal poté, co byl v roce 1858 hrán na svatbě Viktorie Sasko-Koburské, dcery britské královny Viktorie, a od té doby doprovází na společnou cestu celé generace snoubenců.

Těžiště tvorby Giuseppe Verdiho leží v operách, ale jeho začátky nebyly snadné. Po fiasku své druhé opery Jeden den králem skladatel dokonce zvažoval ukončení kariéry a další libreto mu bylo prakticky vnuceno. Jeho třetí opera Nabucco, ze které posluchači na Novoročním koncertu uslyší strhující sbor Židů, však měla právě díky monumentálním sborovým částem obrovský úspěch a z veršů „Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“ se stala hymna Italů toužících po sjednocení země.

Přivítání s novým rokem uzavře temperamentní Carmen Georgese Bizeta, tragický příběh vášnivé lásky lehkomyslné cikánky a vojáka Dona Josého.

Koncert se koná v sobotu 11. ledna 2020 v 18 hodin v Redutě, Horní náměstí 23, Olomouc. Poslední vstupenky jsou k dispozici on-line na mfo.cz nebo v pokladně Informačního centra Olomouc v podloubí olomoucké radnice.

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. ledna 2020 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu