Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Uklidnění dopravy a komfortnější pěší zóna. Město připravuje opatření « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Uklidnění dopravy a komfortnější pěší zóna. Město připravuje opatření

Uklidnění dopravy a komfortnější pěší zóna. Město připravuje opatření

Uklidnění dopravy a komfortnější pěší zóna. Město připravuje opatření

27. srpna 2019 (út)

Už v příštím roce by se mohlo centrum Olomouce dočkat zajímavých změn v dopravním režimu. Méně aut, větší klid pro chodce, plnohodnotná pěší zóna, při zachování možnosti vjezdu pro rezidenty a zásobování prodejen. To je ve zkratce hlavní povaha chystaných změn.

Příslušné odbory magistrátu totiž připravují realizaci návrhů, obsažených v dopravní studii Pěší zona Olomouc, kterou si nechalo od odborné firmy vypracovat a schválilo už minulé vedení města. Současní členové Rady města Olomouce se s touto studií a stavem přípravných prací seznámili včera. „Se studií, z níž připravované změny vycházejí, se mohly seznámit i jednotlivé zastupiteské kluby, teď jsme chtěli radním ukázat, jaká jsou jednotlivá možná opatření i technická řešení,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major.

Podle dopravního průzkumu je v olomoucké pěší zóně řada problémů. Jde o to, že se některé komunikace využívají často i pro tranzit, což se týká hlavně ulic Pekařská, Denisova a Pavelčákova. Dalším problémem je časté stání vozidel taxi, parkování mimo vyznačená místa, vysoká rychlost některých aut či zneužívání statusu zásobování pro zbytečný průjezd celou plochou pěší zóny.

V centru města se tedy částečně změní dopravní značení, v některých jednosměrných ulicích se změní směr provozu, některé šířkově nevyhovující komunikace budou pro auta uzavřeny. Změní se režim pro vjezd taxi vozidel tak, aby do pěší zóny zajížděly jen na zavolání pro zákazníka, obměnou projde i režim parkování a vyhrazená místa. „Cílem opatření je hlavně zabránit tomu, aby centrum fungovalo jako zkratka pro tranzitní dopravu, chceme udělat centrum města bezpečnější a z hlediska dopravy klidnější. Naopak ale našimi změnami nechceme komplikovat život rezidentům nebo ničit živnostníky, kteří v centru mají své provozovny,“ komentoval představené záměry Martin Major. Na příjezdových komunikacích do pěší zóny se objeví také fyzické zábrany. Jejich konkrétní podoba je otázkou další diskuze a nového projektu.

„Předpokládám, že alespoň část nových opatření by mohla začít platit během příštího roku,“ dodal náměstek Major.

Fotografie:

| Poslední úprava: 27. srpna 2019 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu