Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Česká krajina na letní Floře okouzlila přes 20 000 návštěvníků « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Česká krajina na letní Floře okouzlila přes 20 000 návštěvníků

Česká krajina na letní Floře okouzlila přes 20 000 návštěvníků

Česká krajina na letní Floře okouzlila přes 20 000 návštěvníků

19. srpna 2019 (po)

Během čtyř dnů měli návštěvníci možnost přenést se do okouzlující a rozmanité české přírody a krajiny, která byla ústředním tématem letní etapy mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc. Tradiční výstavu si nenechalo si ji ujít více než 20 tisíc návštěvníků.

Srpnové období dotvářelo jedinečnost hlavní expozice, která se nesla v duchu úrodných polí s hospodářskými plodinami, zlatavých lánů obilí, vinic a sadů. Na návštěvníky čekaly expozice jako Výzkumná laboratoř rostlin, Víno a umění či expozice Rozkvetlá řemesla a další bohatý doprovodný program. „Zaměřili jsme se na bohatý doprovodný program, který nabízel zajímavé přednášky, floristické ukázky, řízené degustace, módní přehlídky, ukázky tradičních řemesel, atraktivní kulturní vystoupení, odpočinkové zóny doplněné o edukační aktivity. Naším cílem je vytvořit návštěvníkům všech generací prostor strávit zde celý den a odnést si nezapomenutelný zážitek,“ uvedla ředitelka společnosti Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

Program v pavilonu A patřil hlavní expozici, přednáškám předních českých i slovenských odborníků o léčivých rostlinách a ukázkám zpracování zemědělských plodin jako například lisování olejů ze semen nebo destilaci silic. V hlavním pavilonu nemohly chybět ani oblíbené předváděcí akce floristů, kteří předvedli úchvatné květinové vazby. V pavilonu A Český svaz včelařů přesvědčil veřejnost prostřednictvím expozice „Medobraní“ a „Medonosná loučka“ o tom, jakou důležitou roli představují včely. Dominantním prvkem celé hlavní expozice byl kopec s kapličkou, který je neodmyslitelně spjatý s českou krajinou.

Česká krajina slouží od nepaměti jako tradiční inspirace uměleckých děl, a proto v pavilonu E byla připravena expozice obrazů květin, přírody a české krajiny z rukou výtvarníků Unie výtvarných umělců Olomoucka. Pavilon E s uměleckými obrazy, grafikami či keramickými reliéfy byl doplněn o řízené degustace vín od českých a moravských vinařů. Nechyběly také přednášky a cimbálová muzika, která vytvářela příjemnou atmosféru. Oranžerie tentokrát hostila výstavu Rozkvetlá řemesla, módní přehlídky a workshopy. Velkému ohlasu se dostalo expozici v pavilonu H s názvem Výzkumná laboratoř rostlin. Ta nabídla návštěvníkům nevšední přednášky z oblasti současného šlechtitelství a genetiky. Uznávaná vědecko - výzkumná centra z celé České republiky představila návštěvníkům z řad badatelů, nadšenců do vědy, ale i laické veřejnosti zajímavosti z rostlinné říše - izolace DNA, genetiku a šlechtění, problematiku konopí, rozmanitý svět semen či hmyzí opylovatelé.

Během slavnostního večera ve čtvrtek 15. srpna byly vyhlášeny nejlepší expozice letní Flory Olomouc 2019. První místo obsadil spolek pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ, 2. místo obsadila expozice BEGO-BOHEMIA a 3. místo obsadily dvě expozice Bylinky do domu Zahradnictví Trboušany a NADĚJE Jarmily Podhorné. Za celoživotní osvětovou činnost v oblasti rostlinolékařství získal Jaroslav Rod Pohár primátora Olomouce. Výzkumný ústav rostlinné výroby získal Pohár hejtmana Olomouckého kraje za aplikaci výzkumu do zahradnické a zemědělské praxe. Čestné uznání v soutěži o nejlepší expozici získala Střední škola zemědělská a zahradnická Olomouc.

Letošní ročník Flory byl bohatý také na venkovní doprovodný kulturní program v areálu Smetanových sadů. Odpočinkovou a relaxační Zaparkuj zónu připravila iniciativa Univerzity Palackého „Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor“. Zde bylo pro návštěvníky připraveno příjemné posezení, půjčovna dek a živá akustická hudba v podobě buskingu. Parkový areál opět zkrášlovaly letničkové záhony u pavilonu G a H a také další záhony v olomouckých parcích.

Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc

| Poslední úprava: 19. srpna 2019 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu