Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomoucké parky ozdobily rozkvetlé letničky « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomoucké parky ozdobily rozkvetlé letničky

Olomoucké parky ozdobily rozkvetlé letničky

Olomoucké parky ozdobily rozkvetlé letničky

7. srpna 2019 (st)

Čtyři záhony letniček zdobí olomoucké parky. K trvalkovým záhonům v Rudolfově aleji přibyly letničkové z přímého výsevu, připomínají rozkvetlou louku, která potěší svými krásnými barvami i vůní. Záhony poblíž dětských hřišť či mateřské školy rozvíjí tradici Olomouce jako kvetoucího města.

„Najdeme zde celou řadu rostlin, které není nutné předpěstovat ve skleníku ani v pařeništi a vyhovuje jim naopak přímý výsev na záhon. Tuto vlastnost mají pouze určité druhy letniček, pro které je typické mnohdy rychlé klíčení nebo třeba mohutný kůlový kořen, který neumožňuje předpěstování v nádobě a následné přesazování,“ uvedla Martina Gerhardová z odboru městské zeleně a odpadového hospodářství.

Letničkové záhony z předpěstované sadby jsou poměrně finančně náročné a proto se od počátku dvacátého prvního století objevují ve veřejné zeleni záhony letniček z přímého výsevu, inspirované přírodními společenstvy. I v průběhu vegetace jsou záhony z přímého výsevu méně náročné na péči a proto je jim dnes dávána přednost před tradiční, ornamentální letničkovou výsadbou. Do směsí jsou používány letničky rostoucí v přírodních společenstvech po celém světě.

„Některé z použitých letniček známe dobře i z naší přírody. Mají pozdější nástup kvetení a svojí barevnou krásou nás potěší od července do září. Záhony jsou umístěny na plné slunce, tak aby mohly být zblízka pozorovány a obdivovány kolemjdoucími,“ doplnila zahradní architektka Gerhardová.

V olomouckých parcích je v letošním roce osetá plocha kolem 444 metrů čtverečních nově založených záhonů s letničkami.

Letničkové záhony (mapa).

V letošním roce jsou v městských parcích vysety následující směsi: 

Na záhonu v Čechových sadech u dětského hřiště je vyseta směs letniček s názvem „Středověk“, která obsahuje letničky jako je Chrpa (Cenraurea), Len (Linum), Brunták (Borago), Ostrožka (Consolida), Callendula (Měsíček), Limonium (Limonka), Černucha (Nigella). Směs má středověký původ, kvetení začíná modrými odstíny, v průběhu sezóny pokračuje oranžovou barvou a končí červenou barvou kvetení.

Ve Smetanových sadech u dětského hřiště je vyseta směs letniček s názvem „Oranžová a žlutá“, které obsahují letničky jako je Sluncovka (Escholzia), Ostálka (Zinina), Aksamitník (Tageres), Měsíček (Callendula), Krásenka (Cosmos), Krásnoočko (Coreopsis), Slunečnice (Heliantus), Eurypos (Eurypos)

Ve Smetanových sadech na záhonech za oranžérií u letní čítárny je vyseta směs letniček s názvem „Divoké léto“, která obsahuje letničky jako je Krásenka (Cosmos), Sléz (Malva), Slézovec (Lavatera), Ostálka (Zinina), Měsíček (Callendula), Chrpa (Cenraurea).

Za mateřskou školou Michalské stromořadí na záhonu v Bezručových sadech je vyseta směs letniček s názvem „Chambord“, která obsahuje letničky jako je Chrpa (Cenraurea), Šalvěj (Salvia), Ostálka (Zinina), Sluncovka (Escholzia), Krásnoočko (Coreopsis), Limonium (Limonka), Měsíček (Callendula), Aksamitník (Tagetes).

 

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. srpna 2019 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu