Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Podpořte Olomouc v prvním ročníku soutěže Adapterra Awards. Želízko v ohni je nová podoba řeky Moravy « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Podpořte Olomouc v prvním ročníku soutěže Adapterra Awards. Želízko v ohni je nová podoba řeky Moravy

Podpořte Olomouc v prvním ročníku soutěže Adapterra Awards. Želízko v ohni je nová podoba řeky Moravy

Podpořte Olomouc v prvním ročníku soutěže Adapterra Awards. Želízko v ohni je nová podoba řeky Moravy

7. srpna 2019 (st)

Výkyvy teplot, úbytek vody v půdě a nesnesitelné horko ve městech. Těmto důsledkům klimatických změn čelí nejen Česká republika ale i Olomouc. Ta chce také přispět svým dílem a rozšířit tak řady inspirativních řešení na zvládání klimatických změn. Proto do soutěže, kterou organizuje největší česká environmentální Nadace Partnerství, přihlásila své dva již úspěšné příklady.

Olomouc dala do ohně dvě želízka, která se snaží vypořádat s přehříváním hanácké metropole. Město do soutěže vyslalo rekreační park Hamrys a společně s Povodím Moravy přihlásilo i novou podobu řeky Moravy na jihu Olomouce.

Park Hamrys bojuje s tepelným ostrovem města, zpomaluje odtok vody a v budoucnu podpoří v intenzivně obdělávané krajině i biodiverzitu. Za vznikem nové rekreační plochy stojí místní občané, protože okolí pískovny Hamrys bylo oblíbeným cílem jejich procházek. I nově rozšířené koryto řeky Moravy na jihu města přispívá ke zvládání horkých letních dnů. Kromě protipovodňové ochrany byla upravena i celá poříční krajina. Výsadbou nových stromů a snížením teras u břehů se řeka otevřela lidem.

Z celkem pětadvaceti přihlášených projektů z celé republiky porota složená z klimatologů a ekologů vybrala finalisty veřejného hlasování o cenu sympatie. Za naše město nakonec uspěl v 1. kole soutěže, a s tím zároveň postupuje do finále, projekt zrealizovaný ve spolupráci s Povodím Moravy. Je jím nová podoba řeky Moravy. Ta zahrnuje v rámci budování protipovodňové ochrany města úsek od soutoku Moravy s Mlýnským potokem nad ulicí Velkomoravská až k železničnímu mostu na Nových Sadech.

Podpořte Olomouc v rámci veřejného hlasování od 7. srpna do 25. září na www.adapterraawards.cz/Hlasovani

Přitom se můžete seznámit s tím, jaká další zajímavá řešení jiná města, firmy či jednotlivci nabízejí. Smyslem soutěže je totiž podpořit a zviditelnit opatření, která čelí stále extrémnějším změnám počasí a představit již odzkoušené a kvalitní projekty.

Vítěz veřejného hlasování bude spolu s vítězi, o kterých rozhoduje odborná porota, vyhlášen 4. listopadu na odborné konferenci v Praze. Finálové projekty, mezi nimiž již Olomouc svého finalistu místo má, získají místo v inspirační databázi Adapterra.

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. srpna 2019 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu