Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Turistická sezóna 2019: nové prohlídkové trasy, osvědčené akce i mobilní aplikace « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Turistická sezóna 2019: nové prohlídkové trasy, osvědčené akce i mobilní aplikace

Turistická sezóna 2019: nové prohlídkové trasy, osvědčené akce i mobilní aplikace

Turistická sezóna 2019: nové prohlídkové trasy, osvědčené akce i mobilní aplikace

5. dubna 2019 (pá)

Olomouc startuje turistickou sezónu. Láká na nové prohlídky, tradiční akce a nabízí i možnost podívat se na památky prostřednictvím mobilní aplikace. Oficiální zahájení je letos spojeno se sobotou 6. dubna, kdy budou zájemci o cestování hledat inspiraci zároveň i na veletrhu Tourism Expo, který probíhá na výstavišti Flora.

Před pavilonem A je připraven bohatý program, na kterém se návštěvníci seznámí s turistickými zajímavostmi sezóny, ochutnají regionální speciality a s průvodci se mohou vydat na některou z připravených tematických prohlídek. 

„Musíme stavět na tom, co se osvědčilo, ale zároveň reflektovat nové trendy v cestovním ruchu a přicházet s moderními formáty turistické propagace,“ říká náměstkyně primátora pro oblast cestovního ruchu Markéta Záleská. „Olomouc má lákat, bavit a co nejvíc těžit ze svého potenciálu,“ zdůrazňuje a slibuje, že se ti, kteří se do Olomouce o letošní turistické sezóně vydají, se nudit určitě nebudou.

Jako jednu z novinek letos město návštěvníkům poprvé zpřístupní v rámci prohlídek unikátní freskový sál v Základní škole Komenium, přezdívaný jako olomoucká „Sixtinská kaple“. Další zajímavý prohlídkový okruh je připraven ve spolupráci s Arcidiecézním muzeem pod názvem Za Zlatým sluncem Moravy. Na území města bude také vyznačena Svatojakubská cesta, navazující na síť dálkových poutních tras do Santiaga de Compostela. „Od konce dubna až do konce září budou zajištěny průvodcovské služby v olomouckých kostelech a v arcibiskupském paláci bude fungovat pobočka jejich infocentra,“ objasňuje vedoucí Informačního centra Olomouc Jitka Lučanová. A pamatuje se i na cyklisty. Na sezónu budou připraveny aktualizované cyklomapy s tipy na výlety do okolí. Novinkou bude Arcibiskupská cyklostezka Olomouc – Kroměříž.

Letošní rok bude sice pro návštěvníky města zastíněn opravou fasády olomoucké radnice a opravou radniční věže. Pracovníci Informačního centra Olomouc se i přesto budou snažit, aby si všichni, kdo do města přijedou, odvezli příjemnou vzpomínku. „Prohlídky Olomouc v kostce, které zajišťujeme od června do září, budou probíhat bez prohlídky radniční věže, ale budou doplněny výkladem o vybraných domovních znameních a o významných osobnostech města,“ vysvětluje vedoucí Informačního centra Lučanová. 

Nejen pro ty, kteří se kvůli opravám nedostanou na radniční věž, je připravena nová turistická vychytávka. V rámci projektu obnovy radnice vznikla mobilní aplikace Panorama Olomouc. Zájemcům nabízí možnost podívat se na město a jeho památky mobilním telefonem. Objekty bude možné zobrazit jak na statickém obrázku panoramatu, tak i přes fotoaparát v „rozšířené realitě“ nebo v mapě. Ke každému objektu bude popis, fotogalerie a kontakt s možností navigace k cíli. Filtrování lze nastavit podle kategorií objektů a okruhu viditelnosti. Aplikace je ke stažení pro Android a iOS zařízení a je ve třech jazykových mutacích (čeština, angličtina, němčina). Kromě aplikace chystá město i redesign turistických webových stránek.

Pro turismus je důležité oživování města širokým spektrem zajímavých akcí. V tomto ohledu návštěvníky jistě naláká v pořadí čtvrtý ročník oblíbeného tvarůžkového festivalu, který bude letos zase o něco bohatší. Dvoudenní akce je v plánu na poslední dubnový víkend, kromě jarmarku a prodeje tvarůžkových a jiných regionálních specialit nabídne bohatý program. Ten hlavní se odehraje na Horním náměstí, kde své umění představí kuchaři s cookingshow z pořadu Masterchef Česko 2019. Na Dolním náměstí poběží akce převážně pro rodiny s dětmi. Loni festival přilákala šestnáct tisíc návštěvníků nejen z Česka, ale i z Rakouska, Slovenska, Polska a Německa.

Červencový čas ve městě zpestří Olomoucké barokní slavnosti. „Letos k unikátním představením barokních oper v Konviktu zařadíme doprovodně i některé novinky na Horním náměstí. Příští rok bychom chtěli využít celý měsíční rámec a odehrát slavnosti v duchu „zažijte baroko všemi smysly,“ plánuje náměstkyně primátora Markéta Záleská. V průběhu roku si bude Olomouc celou řadou akcí připomínat také výročí 200 let od zvolení rakouského arcivévody Rudolfa Jana, vnuka Marie Terezie, olomouckým arcibiskupem. „Krom jiného se chystá výstava o jeho životě v krásně zrekonstruované oranžerii ve Smetanových sadech. Cílem je připomenout tuto osvícenou osobnost a jeho ušlechtilé počiny v intencích sloganu „Muž, jehož srdce bilo pro Olomouc,“ objasňuje náměstkyně Záleská.

Podle údajů Českého statistického úřadu byl za rok 2018 počet turistů mířících objevovat Olomouc zase vyšší. „V porovnání s rokem 2017 se počet ubytovaných hostů ve městě zvýšil o 11 procent a počet přenocování o 15 procent. V absolutních číslech to vypadá, že loni v olomouckých hotelech a penzionech přespalo celkem dvě stě tisíc hostů, ze zahraničí to bylo necelých 83 tisíc turistů. Stoupla také délka přenocování z 1,6 na 1,7 dne oproti předešlému roku. Tyto údaje jasně ukazují, že u turistů roste obliba Olomouce,“ uvedla ke statistikám vedoucí odboru cestovního ruchu a sportu Karin Vykydalová. Nejvíce zahraničních návštěvníků přijelo ze Slovenska, Polska, Německa a Ruska. Nárůst zájmu je viditelný také u asijských klientů, konkrétně z Číny, Jižní Koreje nebo Japonska.

Přílohy:

Webové stránky: www.tourism.olomouc.eu

Fotografie:

| Poslední úprava: 5. dubna 2019 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu