Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Větrná smršť ničila stromy také v parcích. Nejhorší situace je ale v lesích « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Větrná smršť ničila stromy také v parcích. Nejhorší situace je ale v lesích

Větrná smršť ničila stromy také v  parcích. Nejhorší situace je ale v lesích

Větrná smršť ničila stromy také v parcích. Nejhorší situace je ale v lesích

12. března 2019 (út)

Silné poryvy větru zasáhly o víkendu, zejména v noci ze soboty na neděli i v noci z neděle na pondělí, také Olomouc. K výrazným škodám na dřevinách ve vlastnictví a správě města Olomouce nedošlo. Citelně horší je situace v zoologické zahradě a v Lesích města Olomouce.

V historických parcích, které spravuje společnost Výstaviště Flora Olomouc, byly škody poměrně malé. V Bezručových sadech, v ASO parku a v parčíku pod Dómem nebyly zaznamenány prakticky žádné škody, v Botanické zahradě byly jen ojediněle polámané menší větve. Výrazněji zasáhly větrné turbulence Smetanovy sady, lokalitu Magnoliové zahrady, kde vyvrátily i s kořeny jeden smrk a u druhého smrku tlak vichru potrhal kořenový systém v zemi. To vedlo k nutnosti strom z důvodu bezpečnosti pokácet. Citelně menší poškození dřevin za sebou zanechaly poryvy větru v Čechových sadech.

V ulici U botanické zahrady před vstupem do Smetanových sadů se vlivem větrné turbulence ulomila koruna z borovice lesní, která rostla na soukromém pozemku a svým pádem přehradila vstup do parku. „V ostatních částech města Olomouce máme hlášeny vývraty nebo zlomení jen ojedinělých stromů, v celkovém počtu deseti kusů, převážně jehličnanů a listnáčů s hustým větvením koruny – tedy dřevin s velkou odporovou plochou proti větru,“ uvedla Jitka Štěpánková z oddělení městské zeleně olomouckého magistrátu. Pracovníci Technických služeb města Olomouce monitorují a operativně odstraňují ohlášené vývraty stromů a zlomené jehličnany. Zasahovali na Nové Ulici u panelového domu při ulici Vojanova, v ulici Okružní, na třídě Svornosti, v ulici Dolní Novosadská, na Svatém Kopečku v lokalitě Wolkerova vyhlídka a také v Radíkově.

„Na tak velkou rozlohu vegetačních ploch s velkým množstvím dřevin na celém území města a přilehlých městských částí jsou škody na dřevinách minimální. Svědčí to o prověřenosti zdravotního stavu a dobré vitalitě dřevin, rostoucích na veřejně přístupných městských pozemcích ve správě města,“ uvedl náměstek primátora Pavel Hekela, který má oblast městské zeleně na starosti.

Horší situace je po víkendovém řádění vichru v areálu Zoo Olomouc a v rozsáhlých lesích v majetku města. Jen v zoologické zahradě vítr vyvrátil nebo polámal 6 až 8 stovek stromů, na území Lesů města Olomouce byly zničeny odhadem desítky tisíc zejména mladých stromů, respektive přibližně dvacet tisíc kubíků dřeva. Přesné škody zatím nebyly vyčísleny.

Fotografie:

| Poslední úprava: 12. března 2019 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu