Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc a Veenendaal: pomoc a spolupráce přerostla v přátelství

Olomouc a Veenendaal: pomoc a spolupráce přerostla v přátelství

Olomouc a Veenendaal: pomoc a spolupráce přerostla v přátelství

22. října 2015 (čt)

Za jeden z nejlepších partnerských meziměstských vztahů označili spolupráci Olomouce a nizozemského Veenendaalu zástupci obou měst. Partnerství, které začalo před téměř třiadvaceti lety, za tu dobu prošlo několika fázemi. „Nyní ho chceme posunout ještě dál,“ uvedl při návštěvě olomoucké radnice starosta Venendaalu Wouter Kolff.

„Olomouc nás opravdu překvapila, na vlastní oči je to ještě nádhernější město než na fotografiích,“ uvedl Wouter Kolff, který ve funkci starosty navštívil Olomouc vůbec poprvé. Do Olomouce dorazil už v pondělí s náměstkem Fritsem Beckermanem a Josem Schiltem, předseda nadace Stichting Veenendaal – Olomouc, která spolupráci mezi oběma městy řídí.

„Když jsem nastoupil do pozice starosty, prověřoval jsem mimo jiné jednotlivé partnerské vztahy našeho města. Musím říct, že jsem byl velmi překvapen, jak velmi, velmi funkční a živé je partnerství s Olomoucí, jak široká ta škála spolupráce je,“ dodal Wouter Kolff. „Vztahy mezi Olomoucí a Veenendaalem mají skutečně řadu rovin. Je tu velmi dobrá spolupráce mezi školami, zapojuje se univerzita, kde pracuje kvalitní katedra nederlandistiky, spolupracujeme i na poli kultury, vzájemně se inspirují například naši a nizozemští hasiči,“ navázal primátor Olomouce Antonín Staněk. „Spolupracujeme také ve věcech protipovodňové ochrany, velmi mě inspiruje váš systém třídění odpadu,“ dodal Wouter Kolff. „Před námi jsou nyní velké projekty právě v oblasti ekologie či protipovodňové ochrany. Rádi budeme tyto věci konzultovat i s vašimi odborníky“ reagoval Antonín Staněk.

Na radnici se zástupci obou měst shodli na výrazném zájmu v přátelství pokračovat. „Když jsme před pěti lety navštívili Veenendaal, kromě jiného jsme tam vysadili na znamení vztahu obou měst strom. Nyní bychom na tento krok rádi navázali i u nás v centru Sluňákov, které mimochodem rovněž vznikalo za vydatné odborné pomoci nizozemské strany,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec. Symbolem přátelství se tak stal nově vysazený strom v areálu ekologického vzdělávacího centra Sluňákov.

Návštěva z Veenendaalu se v Olomouci přesvědčila o nadšení studentů při výuce nizozemštiny na FF UP a jednala s představiteli univerzity. Na radnici se hosté setkali i se zástupci organizací, které s nizozemskými partnery aktivně spolupracují od uzavření smlouvy v roce 1993 až do současnosti.

„My vztah našich měst už dávno nevnímáme jako jednostrannou pomoc či charitu, ale jako oboustrannou spolupráci a skutečné přátelství,“ uzavřel Jos Schilte.

Fotografie:

| Poslední úprava: 22. října 2015 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu