Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomoucká radnice se ve čtvrtek oděje do modré « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomoucká radnice se ve čtvrtek oděje do modré

Olomoucká radnice se ve čtvrtek oděje do modré

Olomoucká radnice se ve čtvrtek oděje do modré

1. dubna 2015 (st)

Už podruhé se zapojí olomoucká radnice do připomínky Světového dne autismu. Jde o osvětovou akci, která má veřejnost seznámit s existencí tohoto onemocnění i s tím, jak žijí lidé s touto poruchou.

Nejviditelnějším projevem zítřejší připomínky bude modře rozzářená radnice. To zase souvisí s názvem celosvětové akce Light it up blue, neboli Rozsviťme se modře. Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.

„Jsem velmi rád, že se Olomouc zapojuje do programu ke světovému dni autismu. Takovéto akce jsou nejlepší příležitostí, jak poznat odlišnost každého z nás a pozitivní stránky jinakosti, kterou lidé s touto formou poruchy představují,“ komentuje zítřejší akci náměstek primátora Pavel Urbášek. „Zapojujeme se do akce tak, že bude modře nasvětlená radnice, konkrétně radniční věž, renesanční lodžie, obřadní síň a vstup do radnice. Jedná se o netradiční a zajímavou akci, která pomůže zvýšit povědomí o této nemoci, a současně jde i o netradiční oživení veřejného prostoru v centru města,“ doplňuje vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

„Den autismu je dobrou příležitostí poznat, že i přes odlišnosti toho máme hodně společného,“ říká Markéta Jandeková, předsedkyně a vedoucí občanského sdružení Jdeme autistům naproti. „Srdečně vás v tento den zveme na 17,30 do Kina Metropol, kde proběhne promítání série pohádkových příběhů. Celá projekce bude speciálně upravena pro děti s autismem, a to tak, že ozvučení i osvětlení sálu bude ztlumeno, z důvodu smyslových obtíží, které lidé s autismem většinou mají. Vstup na promítání je zdarma!“

Jak dále vysvětluje Markéta Jandeková, člověka s autismem většinou na první pohled nepoznáte, „odhalí“ jej teprve odlišné chování jej odhalí. Pro neznalé okolí je dítě s autismem často označováno přídomky jako nevychované, dospělý bývá nazván netaktním, protože zejména sociální situace řeší velmi těžkopádně. Lidí s autismem ale není třeba se bát, je důležité naslouchat jejich průvodcům, což bývají většinou jejich rodiče, nebo osobní asistenti, kteří tlumočí potřeby a pocity často nemluvícího dítěte, či dospělého.

Podrobnosti se dozvíte na www.jan-olomouc.cz

Fotografie:

| Poslední úprava: 1. dubna 2015 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu