Centrum Semafor

Podívejte se, kde nás
v Olomouci najdete

Na kole na "hanácké Mont Blanc"

 Na kole na

NA "HANÁCKÉ MONT BLANC" - VELKÝ KOSÍŘ A ZPĚT DO CENTRA SEMAFOR.

Z CENTRA SEMAFOR - SLUŇÁKOV, PŘÍKAZY, NÁMĚŠŤ NA HANÉ, STŘÍŽOV, DRAHANOVICE, LHOTA POD KOSÍŘEM, ČECHY POD KOSÍŘEM, SLATINICE, LUBĚNICE, TĚŠETICE, ÚSTÍN, CENTRUM SEMAFOR.

mapka trasy : Najdete nás na mapy.cz

Délka trasy 61 km. 

*Zelená vlajka = vyznačen start červená vlajka =  konec.

Všechny trasy začínají a končí v CENTRU SEMAFOR, kde si samozřejmě můžete kola či koloběžky zapůjčit v naší cyklopůjčovně.

 

Trasu si lze zkrátit libovolně podle svého uvážení a svých sil,trasa je vytvořena na portálu mapy.cz, kde si můžete tuto trasu upravit.

Příklad zkrácení tras:            

OLOMOUC - PŘÍKAZY      Délka trasy: 2 x 11 km.

OLOMOUC - NÁMĚŠŤ      Délka trasy: 2 x 17 km.

OLOMOUC - KOSÍŘ          Délka trasy: 2 x 25 km

 

SLUŇÁKOV (NÍZKOENERGETICKÉ CENTRUM)

Zde se můžete zastavit v nízkoenergetickém centru ekologických aktivit. Zajímavě řešené nízkoenergetické budovy vzdělávacího centra obecně prospěšné společnosti Sluňákov, které se zaměřuje na rozvoj vztahu člověka a přírody. Stavba byla oceněna hlavní cenou Grand Prix architektů 2007. Budova ze dřeva, betonu, skla, kamene a nepálených cihel působí nenápadným dojmem – z dálky připomíná spíše jakousi další terénní vlnu chráněné oblasti Litovelského Pomoraví. Vše je navrženo tak (včetně vnitřního vybavení), aby budova splňovala přísné nároky vzdělávacího centra ekologických aktivit. K výuce slouží kromě budovy s ubytováním i patnácti hektarové biocentrum s rybníkem, tůněmi, loukami a lesem. V nízkoenergetickém centru Sluňákov je také občerstvení a zábava.

HYNKOV

Uprostřed Litovelského Pomoraví, v Hynkově je Starý Mlýn. Návštěvníka čeká příjemné posezení na lavicích vedle náhonu nebo uvnitř zrekonstruované mlýnice. K jídlu láká vůně specialit z udírny a k uhašení žízně se nabízí široký výběr moravských piv. V okolí budovy najdeme artefakty připomínající historii mlýna – mlýnská kola, mlýnské kameny. Více informací naleznete na www.kudyznudy.cz.

PŘÍKAZY (HANÁCKÝ SKANZEN)

Příkazy jsou vyhlášenou památkovou rezervací, kde se nachází i Hanácký Skanzen. Je vhodný jak pro školní, tak i turistické a poznávací výlety starých řemesel i technik. Hanácký skanzen tvoří památkově chráněná usedlost - špaletová stodola v zahradě a několik přilehlých zahrad v nichž jsou umístěny další 3 stodoly, které jsou památkově chráněné. Bohatý mobiliář skanzenu umožňuje přiblížení mnoha stránek života na Hané, zejména v období přelomu 19. a 20. století.

Obytná část usedlosti obsahuje předměty a vybavení tradiční kuchyně a světnic i řemeslnickou dílničku s mnoha pomůckami a druhy nářadí např.: kamnářské, knihařské, stolařské, tesařské, bednářské, kovářské, sedlářské, zámečnické, obuvnické, krejčovské, mlékařské, včelařské apod.

Hospodářská část usedlosti obsahuje předměty spjaté především se zemědělstvím a chovem domácího zvířectva, ale také s praním a žehlením. V Hanáckém Skanzenu probíhají každým rokem různé soutěže a akce pro děti i veřejnost. Vynášení smrtky, hanácké velikonoce, hliněné dny, tvarůžkové hody, dny horeckého piva a mnoho dalších.

NÁMĚŠŤ NA HANÉ (ZÁMEK)

Zámek se nachází na území městyse* ležícího 13 km jižně od Litovle. Na jeho katastru se nachází tzv. dolní zámek stojící na místě původní tvrze. Na jihovýchodním okraji obepíná kruhový park a do všech světových stran vybíhají lipové aleje. Poslední zásadní úpravy byly realizovány v roce 1925 zahradním architektem Křemenem. Svojí dispozicí se řadí k nejvýznamnějším objektům na Moravě. Na Jihovýchodním okraji městyse se nachází tzv. „horní zámek“, který je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Obec byla a je kulturním střediskem západní části Olomouckého okresu. Pořádané kulturní akce mají mnohdy nejen místní ale i celostátní charakter např.: Hanácké slavnosti, folkový festival „Zahrada“ atd.

* městys nebo také městečko je typ obcí velikostně a významově stojící mezi městem a vsí.

LOUČANY (VÝROBNA HRAČEK)

Obec Loučany se rozkládá asi dvanáct kilometrů západně od centra Olomouce, najdeme tu  výrobnu hraček  U sýkory . Dřevěné hračky,magnetky, kuchyňka,dekorace. Více na http://www.hrackysykora.cz/

STŘÍŽOV (ZAHRADNÍ ŽELEZNICE)

Nejen milovníkům vlaků, ale i oblíbencům modelářství, velkým i malým je určena zahradní železnice ve Střížově. V zahradní železnici si prohlédnete všechna měřítka modelů vlaků proplétajících se v zahradě mezi stromy a květinami.

Jsou zde zastoupeni skuteční tvůrci železnice, kteří si lokomotivy a vozový park vyrobili vlastními silami, budovatelé úzkokolejných železnic z vyřazených dílů průmyslových železnic vápenek, cihelen, pil a lomů či fandové realizující své sny pomocí průmyslově vyráběných komponentů. Návštěva venkovního kolejiště zasazeného do zahrady nabízí pěkný zážitek nejen dětem, ale i dospělým.

Zahradní železnici ve Střížově si můžete prohlédnout pravidelně každý sudý kalendářní týden od dubna do října a o víkendech. Osobní návštěvu je lépe si ověřit telefonicky.

Ve Střížově také najdete mlýn, který vyrábí veškeré mlynářské výrobky tradičními postupy z kvalitních surovin, vypěstovaných na Českomoravské Vysočině. Více informací naleznete na stránkách www.mlynstrizov.cz.

Občerstvit se můžete v Hostinci na Nové, kde na vás čekají speciality české kuchyně. Více formací naleznete na stránkách www.hostinec-na-nove.cz.

DRAHANOVICE (ČERNÁ VĚŽ)

V Drahanovicích najdete Černou Věž, což je pozůstatek starobylé tvrze ze 13. a 14. stol. Jihozápadně od Černé Věže si můžete prohlédnout pomník obětem první světové války, kde hned v jeho blízkosti stojí dvě tvarově bizarní lípy, jejichž stáří se odhaduje na téměř 300 let. V místě stojí také kostel Svatého Jakuba Většího se zvonicí vestavěnou do ohradní zdi, jenž je chráněnou kulturní památkou v obci. 

Občerstvit se můžete v Hostinci na NOVÉ. Provoz restaurace s nekuřáckým salonkem, dětským koutkem a letní zahrádkou. Nabídka minutek i specialit domácí kuchyně. Možnost pořádání oslav.

ČECHY POD KOSÍŘEM (MUZEUM KOČÁRŮ, ROZHLEDNA)

Velký Kosíř neboli HANÁCKÉ MONT BLANC leží na rozhraní Hané a Drahanské Vrchoviny. Tato hora je opředená mnoha legendami a pověstmi: bájní druidové, posvátné háje, černá paní jedoucí na koni noční tmou, vůně odvaru ze vzácných bylinek nebo například skřítci střežící zlato v podzemí. Čechy pod Kosířem jsou vyhledávány pro svou bohatou historii a kulturní památky. V létě zde naleznete zajímavé akce pro veřejnost. Slet čarodějnic, den matek, pohádková věž. 
Můžete zde navštívit:
- muzeum historických kočárů 
http://www.historickekocary.cz 
- hasičské muzeum http://www.cechypk.cz/kultura-a-sport/hasicske-muzeum
 
rozhlednu, která je vysoká 28 metrů, vyhlídková plošina je v 25 metrech a na vrchol rozhledny musíte zdolat 158 schodů

Čechy pod Kosířem nabízejí i výbornou možnost posezení:  
Pension Mánes - www.pensionmanes.cz 
Stylové posezení u Hraběnky - http://hanackedvur.webnode.cz/  
Hostinec u Eliášů

SLATINICE (LÁZNĚ)

Obec Slatinice se rozprostírá na východním úpatí Velkého Kosíře, který je posledním výběžkem Drahanské vrchoviny, uprostřed trojúhelníku měst Olomouc, Prostějov, Litovel. Svůj název získala od močálů - Slatin, které byly zejména na místě dnešního mlýna. První zprávy o Slatinicích pochází z doby vlády rodu Přemyslovců (první písemná zpráva z roku 1249). Lázně byly založeny v 17. století a první zmínky o Slatinické léčivé vodě jsou již z roku 1580 od proslulého moravského lékaře Tomáše Jordána z Klausenburka. Minerální pramen přírodní sirné vody s hypotonickým obsahem sirovodíku se využívá zejména pro léčbu onemocnění pohybového ústrojí, léčbu po operacích kloubních náhrad a po úrazech pohybového ústrojí.

Muzeum Veteránů
V renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice v Olomouckém kraji najdete historii, relaxaci, sport, zábavu i poznání. Na ploše 400m2 najdete sbírku starých automobilů a motocyklů jako jsou Mercedes Benz, BMW, KdF, převážně z 30. let minulého století je množství dobových artefaktů.

Lázně Slatinice
Přírodní mineralizované prameny léčivé vody s obsahem sulfidické sýry mají blahodárné účinky nejen na pohybový aparát, ale také na celý organismus. Tyto lázně nabízí mnoho léčebných procedur např.: hydroterapie, manuální lymfodrenáž, techniky reflexní terapie apod.

Občerstvení najdete v penzionu u Veterána.

LUBĚNICE

Vesnice Luběnice leží v průměrné výšce 224 m. nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1297. V obci je k dispozici sportovní hřiště a další sportoviště, knihovna a kostel.

TĚŠETICE

Obec Těšetice se nachází západně od Olomouce v rovinaté oblasti střední části Hornomoravského úvalu při cestě z Olomouce do Konice. Každá z obcí Těšetice, Vojnice a Rataje má bohatou tradici.

ÚSTÍN (BAROKNÍ HOSTINEC POD ŽUDREM)

Ústín se rozkládá asi 7 kilometrů západně od centra Olomouce. Tato část střední Moravy se historicky a etnograficky nazývá Haná. V okolí obce je téměř rovná krajina s poli. V obci najdeme památkově chráněný hanácký statek s arkádovým náspím a barokní hostinec se žudrem. V jižní části obce je technická památka Kamenný most přes potok. V Ústíně najdeme dvě kapličky, kaple svatého Jana a Pavla pocházející z roku 1861 na návsi a v západní části obce kapli svatého Floriána. Kromě uvedených památek je v obci několik soch, kamenných křížů a u východního okraje obce Boží muka. Obcí prochází lokální značená cyklostezka.


Přílohy článku

Provozní doba centra

Aktuálně otevřeno Více zde >>

Od 1.11.2017 je ukončen pravidelný odpolední provoz venkovního areálu pro veřejnost.

Otevřeno bude jen v případě příznivého počasí - ověřte si telefonicky.
 

 

  

© Centrum SEMAFOR 2012, Všechna práva vyhrazená.

Nike Free Run 3.0 pas cher Nike Free Run 2 pas cher Nike Free Run 3 rose Nike Free Run 5.0 pas cher