Centrum Semafor

Podívejte se, kde nás
v Olomouci najdete

Dopravní výchova školáků

Dopravní výchova školáků

Informace pro pedagogy:

1/ Pro žáky MŠ (předškoláci 5-6let) nabízíme výuku dopravní výchovy v prostorách škol, na mobilním dopravním hřišti (podrobnosti ZDE)

2/ Pro žáky 4.tříd je vhodné absolvovat kurz dopravní výchovy dle metodiky MDČR, určený k získání "Průkazu mladého cyklisty" (PMC). 

Nově, od jara 2014, tento kurz obnáší celkem 5hodin teorie a 5 hodin praxe v jarní nebo podzimní části provozu centra, vč. závěrečného testu z pravidel provozu na pozemních komunikacích a zkoušky z praktické jízdy za přítomnosti zástupců Městské policie Olomouc .To jsou tedy celkem 2 pracovní dny v době 8:00-12:15. Pro tyto žáky je celý kurz zdarma, bez ohledu na to, kdo je zřizovatelem jejich školy.

Dále jsme zavedli ke  kurzu PMC ještě  tzv. "nultou lekci teorie" (NLT), jelikož zjišťujeme, že přidaná „zimní“ NLT je nepochybně pro žáky  přínosem, zejména s ohledem na zlepšení didaktické vybavenosti naší učebny interaktivní tabulí, s níž máme při zvyšování efektivity výuky, výborné zkušenosti.

   Zimní NLT je tedy určena žákům 4.tř. ZŠ. Je možné se na ni přihlásit ihned,  přičemž bude probíhat od Listopadu 2016 do Března 2017, vždy v Po nebo ve  St, 8-12hod.  Na NLT potom na jaře naváže už standartní 1.a 2. lekce, kombinující stávajícím způsobem praktickou a teoretickou část dopravní výchovy. Absolvování NLT není podmínkou získání PMC, pouze pro žáky vytváří lepší předpoklady k úspěšnému završení celého kurzu. 

Absolvování dopravní výchovy v rámci získání PMC je pro žáky 4.tříd tak důležité proto, že Zákon o provozu na pozemních komunikacích (§ 58 odst.2 zák.361/2000 Sb) umožňuje dětem od věku 10ti let jízdu na kole v silničním provozu už bez doprovodu starší osoby.

3/ Nabízíme i (nesystematickou) dopravní výchovu pro žáky ve školních družinách (každý pracovní den 13-15hod). Pro ostatní (speciální školy aj.) je návštěva centra po dohodě.

Žáci MŠ, ZŠ a ŠD, jejichž zřizovatelem je SMOL mají vše zdarma,  žáci ostatních škol platí (s výjimkou účastníků kurzu PMC) za pronájem kol 25,-Kč/hod a žáka.


DŮLEŽITÉ!

Volné termíny pro Vaši návštěvu najdete v kalendáři akcí. Jakmile si tam vyberete pro vás vhodný termín, IHNED TELEFONUJTE koordinátorovi centra (za minutu už může být pozdě, protože vás mezitím někdo předběhne). Proto také nebereme objednávky mailem *. Po telefonické domluvě s koordinátorem si ještě následně (např. druhý den) zkontrolujte  v kalendáři akcí, zda nedošlo k informačnímu šumu a zde zapsané termíny opravdu souhlasí s těmi, které požadujete, protože pro nás  platí to, co je v kalendáři akcí.   Vaši případnou neúčast nebo změnu termínů účasti oproti už dohodnutým (např. při zhoršení počasí), nahlaste telefonicky co nejdříve, nejpozději ráno, před zahájením výuky.

Žáky 4.tříd (5.tř) ZŠ do kurzu "Průkaz mladého cyklisty"  je možné přihlásit  přednostně do 30.9.2016.  Následná výuka proběhne v měsících duben-červen 2017. Po zkušenostech z předchozích ročníků, nedoporučujeme, aby tento kurz dopravní výchovy byl tzv. "roztržený", tj., aby u žáků jedné třídy proběhla výuka v delším časovém úseku než 2-3 týdny nebo dokonce část na podzim a část na jaře. Ostatní přihlášky (tj ostatní třídy ZŠ, MŠ, ŠD aj.)  je možné podávat  až od 1.10.2016. Následná výuka proběhne v měsících  v dubnu-červnu 2017.

* Slovo koordinátora:

Několikrát za den (v sezóně) řeším  stejnou situaci. Pracovník školy XY si vybere v kalendáři akcí skutečně volné termíny a pošle mi je mailem. Než ten mail stačím otevřít, telefonuje mi několik dalších zástupců škol, kteří čtou naše instrukce a objednávají své žáky pouze telefonicky, a často tyto, pro školu XY původně volné termíny,  (částečně) OBSADÍ. Protože pracovník XY na sebe zpravidla neuvede v podpisu telefon, musím mu pak odepsat mailem, že termíny jsou (částečně) obsazené.
Pracovník školy XY si tedy vybere v kalendáři akcí další (v tu chvíli) skutečně volné termíny...Než ten mail stačím otevřít.......a tak dál.

Výuková kapacita CENTRA SEMAFOR je zhruba poloviční, než je zájem ze strany škol.

| Poslední úprava: 29. srpna 2016 (po)


Přílohy článku

Provozní doba centra

Aktuálně otevřeno Více zde >>

Od 1.11.2017 je ukončen pravidelný odpolední provoz venkovního areálu pro veřejnost.

Otevřeno bude jen v případě příznivého počasí - ověřte si telefonicky.
 

 

  

© Centrum SEMAFOR 2012, Všechna práva vyhrazená.

Nike Free Run 3.0 pas cher Nike Free Run 2 pas cher Nike Free Run 3 rose Nike Free Run 5.0 pas cher