Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Kašna se vrátila do Sokolské ulice « Tiskové zprávy « Média

Sociální sítě

Média » Tiskové zprávy » Kašna se vrátila do Sokolské ulice

Kašna se vrátila do Sokolské ulice

Kašna se vrátila do Sokolské ulice

7. listopadu 2005 (po)

Drobná kamenná kašna se oficiálně vrátila ze dvora bývalé základní školy Na Hradě na své původní místo v Sokolské ulici vedle kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie.

V pondělí 7. listopadu 2005 byla za účasti představitelů města Miroslava Petříka, Ladislava Šnevajse a poslance parlamentu Tomáše Kvapila a zhotovitele, firmy Horstav, předána městu do užívání další funkční kašna.

Kamenná kašna, původně umístěná ve dvoře školy Na Hradě, byla v průběhu uplynulých dvou měsíců osazena do blízkosti svého někdejšího situování u presbytářě kostela Neposkvněného Početí Panny Marie v Sokolské ulici.

Památka z roku 1725 je dílem sochaře Filipa Sattlera a během let prošla řadou proměn. Třímetrovou kašnu původně zdobil delfín. Později byl delfín nahrazen lví hlavou, ze které tryskala voda. Kašna se tak vrátila k dominikánskému kostelu v Sokolské ulici, odkud byla před sto lety odstraněna.

"Ocenil jsem především vstřícný a iniciativní postoj všech zúčastněných a uspokojení nad tím, že se kašna po 100 letech vrací na důstojné místo. Je to kus historie našeho města, kterou stojí za to mít na očích," řekl iniciátor a městský zastupitel Ladislav Šnevajs.

"Znovuzrozená" kašna je začleněna do jednotné koncepce úprav přilehlého prostoru doplněného zelení a městským mobiliářem. V rámci úprav byla restaurována původní pískovcová vana kašny a reliéf se lví hlavou, byla opravena a prohloubena stávající studna a obnoven vodní režim.

Z celkových nákladů 1,76 milionu uhradilo více než milion a půl milionu ministerstvo financí formou účelové dotace. Ještě před přestěhováním se o kašnu postarali odborníci. Museli ji nejprve rozdělit a potom restaurovat.

"Protože už jsme v zimním období a kameníci nedoporučují, aby kašna byla dlouhodobě napuštěna vodou, bude po dnešní funkční zkoušce kašna opět vypuštěna a do standardního provozu uvedena na jaře společně s ostatními kašnami," dodal Ladislav Šnevajs.

Centrum Olomouce se kromě této obnovené památky může pochlubit celkem sedmi kašnami. Soubor šesti z nich, které spadají do období baroka, představuje antickou mytologii. Do sady patří nejstarší kašna Neptunova a Herkulova z konce 17. století, které doplňuje kašna Jupiterova, Tritónů, Caesarova a Merkurova, všechny z počátku 18. století. V roce 2002 zprovoznila olomoucká radnice sedmou, Arionovu kašnu, z dílny světoznámého sochaře Ivana Theimera.

"Jsem rád, že se podařilo rozšířit soubor olomouckých kašen v historickém centru města a nabídnout tak návštěvníkům i občanům další příjemné historické zákoutí," řekl náměstek primátora Miroslav Petřík.

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. listopadu 2005 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu