Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Městem projíždí a načerno parkují desítky kamionů. Radnice chce situaci řešit « Tiskové zprávy « Média

Sociální sítě

Média » Tiskové zprávy » Městem projíždí a načerno parkují desítky kamionů. Radnice chce situaci řešit

Městem projíždí a načerno parkují desítky kamionů. Radnice chce situaci řešit

Městem projíždí a načerno parkují desítky kamionů. Radnice chce situaci řešit

30. května 2019 (čt)

Rozměrné nákladní soupravy komplikují dopravu, řidiči navíc musí plnit povinné přestávky a tak hledají místa, kde by kamiony na noc odstavili. Kamionová doprava má specifika, která se často dostávají do rozporu se zájmy měst a obcí. Například v Olomouci porušují tito řidiči zákaz nočního parkování. „Město by nemělo nést následky situace, kdy firmy po naložení či vyložení zboží kamion ihned vyexpedují pryč a řidič pak v okolí hledá místo, kde by odpočíval,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Právě proto inicioval vznik pracovní skupiny, která se bude řešením negativních průvodních jevů kamionové dopravy v Olomouci zabývat. Ve skupině je zastoupena Policie ČR i Městská policie Olomouc, Celní správa, magistrát a Sdružení automobilových dopravců Česmad. „Problémy budeme společně řešit a budeme se pravidelně scházet na radnici a hodnotit situaci,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek. Problémů k řešení je celá řada.

„Jednou věcí je průjezd kamionů městem. Ten můžeme aspoň částečně ještě více omezit dalším dopravním značením, má to ale své limity. Například při cestách od Šternberka kamiony jinudy než přes Olomouc jet nemůžou, protože alternativní trasa prostě neexistuje,“ vysvětluje primátor. „Dalším závažným nedostatkem je chybějící páté rameno křižovatky u Globusu, které by mělo odvádět dopravu k železárnám. „Dokud nebude toto páté rameno, nedokážeme zabránit tomu, aby se kamiony, které jedou od železáren, motaly přes Řepčín a najížděly na Erenburgovu ulici,“ dodal Mirek Žbánek. V čem chce radnice co nejrychleji konat, je zamezení průjezdu nákladních souprav okrajovými částmi města, jako jsou Nedvězí a Topolany. Řidiči, kteří tudy jezdí, se snaží obejít povinnost placení mýtného. I tento jev dokáží zmírnit častější policejní kontroly.

„Druhou věcí je parkování kamionů na území města. To chceme intenzivně řešit a udělat v tom pořádek,“ řekl primátor a dodal, že v tomto směru budou v Olomouci probíhat intenzivní a soustředěné kontroly. První takovou provedli v noci na 28. května strážníci Městské policie. Výsledkem bylo zjištění, že na čtrnácti různých lokalitách parkovalo 67 kamionů. Nejvíc vozidel stálo na Bělidlech na ploše mezi železnicí a vyústěním ulice Divišova a pak přímo za nákupním centrem Bělidla. „Místní lidé si stěžují, noční parkování nákladních aut zde způsobuje hluk, rušení a také zvýšené množství odpadků,“ doplnil primátor Žbánek. V Olomouci přitom platí zákaz stání pro kamiony v době od 22 do 6 hodin. Jenže zatímco při stání načerno lze ihned sankcionovat řidiče, v případě, kdy parkuje na soukromém pozemku s vědomím majitele, musí se postih řešit složitěji právě s vlastníkem pozemku. Nelegální odstavné plochy tak znamenají velký problém.

Samostatnou kapitolou jsou cesty nákladních souprav k pracovišti Celní správy ČR, která sídlí v ulici Sladkovského. Kamiony ze zahraničí sem musí zajíždět k celní kontrole, kapacita samotného pracoviště správy je jen patnáct vozidel, zatímco denně obslouží až padesát vozů. Kamiony proto stávají také v blízkém okolí.

Dalším opatřením kromě intenzivních policejních kontrol bude pravidelné vážení nákladních vozidel. Od června by měla u Nemilan začít fungovat stacionární váha k zajištění kontrolního vážení, která dokáže zvážit projíždějící kamion a v případě, kdy je přetížený, pořídí i jeho fotografii. Následuje pak samozřejmě sankce.

„Důležité je, aby byli v případě porušení nějakých předpisů všichni postihováni stejně, my jsme pro férový přístup,“ podotkl ředitel regionálního pracoviště Česmad Lukáš Fojtík s poukazem na to, že značné množství nákladní dopravy zajišťují cizinci, od kterých je vymahatelnost takových postihů téměř nulová. „I my jsme pro férový přístup a stejné postihování českých i zahraničních řidičů, pokud porušují předpisy,“ ujistil primátor Žbánek. Podstatné je, aby provozovatelé i řidiči kamionové dopravy věděli, že v Olomouci se dodržování pravidel řeší přísně.

Fotografie:

| Poslední úprava: 30. května 2019 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu