Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Festival Sculpture Line zve na doprovodnou výstavu do olomoucké Oranžerie « Tiskové zprávy « Média

Sociální sítě

Média » Tiskové zprávy » Festival Sculpture Line zve na doprovodnou výstavu do olomoucké Oranžerie

Festival Sculpture Line zve na doprovodnou výstavu do olomoucké Oranžerie

Festival Sculpture Line zve na doprovodnou výstavu do olomoucké Oranžerie

6. září 2018 (čt)

Mezinárodní sochařský festival Sculpture Line, který zdobí uměním středoevropské ulice, náměstí, parky i vodní plochy, zve nyní na doprovodnou výstavu do olomoucké Oranžerie. „Na výstavě představíme rozmanité plastiky vybraných autorů, jejichž sochy můžeme potkat i v open air expozicích. Návštěvník si tak v koncentrovaném podání může vytvořit obrázek toho, jaká je intence Sculpture Line,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Škarka. Výstava bude veřejnosti otevřená do 7. října

„Zastoupeni jsou autoři různých generací, od matadorů až po čerstvou sochařskou krev. Důraz je přitom kladen na autentickou plastickou řeč každého z umělců, jedno zda jde o abstraktní či tak či onak realistický způsob zobrazení,“ popisuje kurátor výstavy interiérových soch Martin Dostál.

Na výstavě se tak divák setká s celou řadou tvůrců, jejichž výtvarným jazykem je různě strukturovaná sochařská abstrakce, stejně jako s těmi, kteří modifikují tradiční figurální východiska. Mezi ty prvé patří Lukáš Rais, Tomáš Medek či Jan Kovařík, mezi ty druhé zase Jakub Flejšar, Michal Gabriel nebo Jaroslav Koléšek. Mladý sochař Jan Dostál se pohybuje mezi oběma polohami, svébytnou pozici má pak Stefan Milkov, který věren svým postmoderním východiskům pracuje často se znaky či symboly zapojenými do struktury díla.

Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů najdete na www.sculptureline.cz.

Hlavní myšlenkou festivalu Sculpture Line je přiblížit díla současných umělců široké veřejnosti. Díky tomu má jezírko v olomouckých Smetanových sadech nového obyvatele. Je jím šestimetrová žlutá Chobotnice od výtvarníka Viktora Paluše. „Socha velké žluté Chobotnice vznikla zbůhdarma, pro radost z nesmyslu, pravděpodobnosti navzdory. Z přesvědčení, že velké žluté chobotnice existují. Už proto, že by existovat měly,“ vysvětluje Viktor Paluš. O kus dále se z travnaté plochy vynořuje Sharkfin, obří žraločí ploutev, Jaroslava Chramosty. Na Biskupském náměstí se usídlila třetí socha s názvem Triton od Jaroslava Koléška. Tyto stylizované ponorky jsou personifikací živých bytostí a jejich letmého doteku.

Sochařský festival SCULPTURE LINE proběhne od 13. června do 30. září v Praze, Plzni, Brně, Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Jablonci nad Nisou, Liberci, Vratislavicích, Broumově, Trutnově a Zlíně. Sochy a malby českých umělců pošle Sculpture Line i do zahraničí, konkrétně do Lucemburska, kde bude umístěna socha Archimedon Lukáše Raise, a také do Německa, kde jsou česká díla součástí výstavního projektu Nord Art (9. 6. – 7. 10. 2018). Sculpture Line spolupracuje zde na realizaci Českého pavilonu, v němž je k vidění přes 80 děl od 13 českých umělců.

Fotografie:

| Poslední úprava: 6. září 2018 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu