Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomouc má dvě nová pítka « Tiskové zprávy « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Tiskové zprávy » Olomouc má dvě nová pítka

Olomouc má dvě nová pítka

Olomouc má dvě nová pítka

7. září 2017 (čt)

Slavnost s více než dvěma stovkami lidí. Tak vypadalo odhalení jednoho ze dvou pítek, jejichž tvůrcem je olomoucký rodák a světoznámý sochař Ivan Theimer. Obě nově obohacují centrum města – na Horním a Dolním náměstí.

„Voda sehrává v životě každého města významnou úlohu. Zahání žízeň, zchlazuje rozpálené ulice. Umí být dobrým i zlým sluhou,“ řekl v úvodu slavnostního odhalení primátor Antonín Staněk. Dodal, že v 17. století naši předkové začali přivádět vodu do města a vzpomněl všech 25 kašen, které je možné v Olomouci vystopovat. Poslední z nich je Ariónova. Právě u ní se Olomoučané sešli. „Jsem moc rád, že se nám to podařilo a děkuji všem, kteří přispěli k tomu, že celá kompozice najde své naplnění,“ prohlásil primátor a všechna díla právem označil za stopy evropské kultury ve městě. „Věřím, že se s díly Ivana Theimera v Olomouci dříve nebo později, snad dříve, ještě potkáme,“ dodal.

Autor pítek Ivan Theimer skromně shrnul historii fontán v Římě a dalších městech Středomoří. „V zahraničí jsem měl vždycky na mysli olomoucké fontány. Nesl jsem si je s sebou v hlavě,“ řekl Theimer, jenž emigroval z Československa po roce 1968. Vzpomněl i na dobu rušení podobných pítek v Toskánsku, která se nyní znovu obnovují. Symboly zvěrokruhu na mramorovém dříku pítka označil Theimer za srozumitelnější sdělení hlavně pro mladší generaci. "Těší mě, že se spolupráce s olomouckým rodákem, respektovaným v uměleckém světě, podařila dovést do fáze úspěšné realizace," dodal náměstek primátora Martin Major, který v minulosti jednání o instalaci pítek Ivana Theimera v Olomouci inicioval.

Pítka na připravená místa s potřebným přívodem vody i napojením na kanalizaci nainstalovali v minulých dnech pracovníci Technických služeb města Olomouce. „Dříky, neboli sloupky, které nesou bronzové hlavice, jsou z Itálie. Jeden byl v Olomouci od roku 2002 z doby tvorby Ariónovy kašny, druhý pochází z alpského lomu na severu Itálie a mramor je podobný tomu, jaký je použit na oltáři svaté Pavlíny v kostele svatého Mořice,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Zatímco hlavice pítek vznikala v Itálii, technologické části pítek byly odlity ve slévárně v Beňově na Přerovsku. Skrývají součásti pro rozvod vody a tvoří servisní kryty.

Fotografie:

Poslední úprava: 7. září 2017 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu