Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Náměstkyně Markéta Záleská se postavila za udržitelný cestovní ruch na střední Moravě « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Náměstkyně Markéta Záleská se postavila za udržitelný cestovní ruch na střední Moravě

Náměstkyně Markéta Záleská se postavila za udržitelný cestovní ruch na střední Moravě

Náměstkyně Markéta Záleská se postavila za udržitelný cestovní ruch na střední Moravě

17. června 2019 (po)

Náměstkyně primátora Markéta Záleská podepsala na arcibiskupském zámku v Kroměříži Deklaraci kulturního cestovního ruchu. Ta je součástí celoevropského projektu podpory památek UNESCO s názvem World Heritage Journeys.

Smyslem deklarace je cesta k rozvoji udržitelného cestovního ruchu zaměřeného na rozmanitost kulturních, historických a scénických hodnot památky UNESCO - Zahrad a zámku v Kroměříži včetně okolní krajiny a jejích společenských vazeb. Spolu s náměstkyní Záleskou deklaraci 13. června signovali starostové Holešova, Hulína, Kojetína, Tovačova, Dubu nad Moravou, zástupci místní akční skupiny Hříběcí hory, zástupci Národního památkového ústavu a Arcibiskupství olomouckého.

„Deklarovali jsme vůli motivovat obyvatele z okolí a návštěvníky z celého světa k zapojení se do ochrany kulturního dědictví, pomáhat budovat pocit místní identity a hrdosti. Chceme v cestovním ruchu zdůrazňovat to, co je autentické a jedinečné, nejen v památkách, ale i v živé kultuře, řemeslech, gastronomii a v péči o krajinu,“ uvedla náměstkyně Záleská.

Signatáři deklarace mají zájem na tom, aby Zahrady a zámek v Kroměříži mohly plnit roli klíčového turistického cíle a otevřely cestu ke spolupráci mezi městy, obcemi a podnikateli v přirozené destinaci, kterou poloha a historie památky vytváří.

Podle kastelána kroměřížského zámku Martina Krčmy není přirozená destinace památky nikdy omezena hranicemi katastrů či krajů. „To, že destinačně zasahuje vliv kroměřížské památky UNESCO jak do Zlínského, tak do Olomouckého kraje, je třeba pojmout jako příležitost, nikoliv jako bariéru v rozvoji spolupráce. Víme, že cestovní ruch má pro náš region obrovský potenciál rozvoje, který jsme dosud ani zdaleka nevyužili, a že v porovnání s jinými regiony Evropy, včetně českých, mírně zaostáváme,“ prohlásil Krčma.

Projekt World Heritage Journeys je veden spoluprací světové organizace UNESCO, globální společností National Geographic a je podporován ze zdrojů Evropské unie. Kroměřížké zahrady a zámek byly díky němu pozvány do prestižní spolupráce 36 evropských památek UNESCO a již druhým rokem jsou součástí celosvětové kampaně. 

Fotografie:

| Poslední úprava: 17. června 2019 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu