Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Když si umíme pomáhat « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Když si umíme pomáhat

Když si umíme pomáhat

Když si umíme pomáhat

21. března 2019 (čt)

Před deseti dny vypadal areál Zoo Olomouc zoufale. Postupně, den po dni, se sice dařilo vracet chod zahrady do běžných kolejí, ale bylo jasné, že kompletní likvidace následků řádění vichřice bude trvat nejen několik týdnů, ale pravděpodobně několik měsíců.

Od včerejška vypadá vše mnohem radostněji. Z obrovského koláče práce tam začal ukusovat pomocník, jehož zapůjčení do areálu zoo zařídily Lesy města Olomouce v rámci součinnosti městských organizací. „Stroj, který průběžně využíváme v námi spravovaných lesích je teď více potřeba v zoo, aby popadané stromy co nejrychleji zpracoval a bylo možné je odvézt ze zasaženého prostoru,“ komentuje ředitel městských lesů David Janásek. Lesnický stroj si dokáže se spouští kolem bývalého Lanáčku poradit mnohem rychleji, než by zvládli sebelepší dřevorubci. „Pohled na něj, jak s lehkostí vytahuje z hromady čtyřicetimetrové smrky, během chviličky je zbaví větví a na úhlednou kupu z jeho multifunkčního ramene odpadávají už jen stejně dlouhé klády, je fascinující,“ říká ředitel zoo Radomír Habáň.

Stoj bude v areálu zoo pomáhat zhruba 14 dnů. "Využijeme jej v nejvíce zasažené části zoo, což je prostor mimo pohyb návštěvníků. Provozu expozičních prostor zahrady se nijak nedotkne. Momentálně ho návštěvníci téměř nevidí a hluk, který vydává, je minimální. Postupně se bude posunovat po zasažené stráni, takže se přiblíží k cestě vedoucí od výběhu sobů k vjezdu do Safari Euroasie. Pak bude samozřejmě nadohled a my věříme, že to pro procházející bude zajímavá atrakce, doplňuje za zoo Karla Břečková.

Dobrovolníci

Pracovníci zahradnického úseku ve spolupráci se dvěma vypomáhajícími firmami mezitím pracují na ostatních zasažených místech areálu. Jakmile budou vyvezeny zpracované dřevěné klády, přijde na řadu likvidace zbylých větví, což bude ta pravá chvíle pro intenzivní využití hlásících se dobrovolníků, jejichž přihlášky zoo zatím eviduje a třídí.

Návštěvníci

Pohyb návštěvníků po areálu je omezen pouze u makaků, kde zůstává uzavřena lávka čekající na posouzení statika. Pracovníci zoo prosí o striktní dodržování návštěvního řádu. Je v zájmu samotných návštěvníků, aby se drželi pouze vyznačených cest a nepokoušeli se blíže zkoumat les nebo skládky dřeva a klestí v jejich okolí. Mohlo by to být nebezpečné.

Fotografie:

| Poslední úprava: 21. března 2019 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu