Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Zalévací vaky mohou poškodit akáty na Dolním náměstí « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Zalévací vaky mohou poškodit akáty na Dolním náměstí

Zalévací vaky mohou poškodit akáty na Dolním náměstí

Zalévací vaky mohou poškodit akáty na Dolním náměstí

7. srpna 2018 (út)

Zálivka veřejné zeleně a především stromů může být vysoce odbornou záležitostí. Například akáty na Dolním náměstí mají nainstalován podzemní samozavlažovací systém. Neodborný zásah, i když vedený dobrým úmyslem, může stromy poškodit.

„Obávám se, že kořeny stromů mohou uhnít. Jsou vysazeny ve speciálních podzemních betonových kontejnerech a nemají možnost odtoku při přelití. Podzemní kapková zálivka k těmto stromům je řízena cyklovačem umístěným u kašny, odkud je možné provést i přihnojení,“ vysvětlila Jitka Štěpánková, vedoucí oddělení péče o zeleň olomouckého magistrátu. Důvodem, proč jsou stromy na Dolním náměstí umístěny v kontejnerech, je zdejší skalnaté podloží s kavernami a nebylo zde možné použít pouze výkop výsadbových jam s výměnou zeminy.

Podle primátora Antonína Staňka pečují o veřejnou zeleň příkladně Technické služby města Olomouce (TSMO), ale i najaté zahradnické firmy. „Přes sezonu se zalévá v šesti cyklech, letos jich ale bude kvůli extrémnímu suchu více,“ uvedl primátor Staněk.

Dva vozy Technických služeb s 12 kubíky vody denně vyjedou pět až sedmkrát, aby stromy a keře samospádem zalily. Spotřeba je zhruba 100 litrů na jeden strom a 60 litrů na metr čtvereční křovin. „Zálivka musí být postupná, aby voda dobře vsákla. Zvláště u starší výsadby jsou kořenové baly dost proschlé,“ popsala Michaela Dostálová z TSMO.

Najaté zahradní firmy pečují zvláště o náhradní výsadbu, která doprovází investiční akce. O tyto stromy pečují většinou prvních pět let, pak přecházejí pod TSMO, které mají na starosti asi 80 procent veškeré veřejné zeleně.

Technické služby se ale starají také o tepelný komfort ve městě. Používají k tomu kropičky, které svlažují ulice v parných dnech užitkovou vodou. „Důraz je kladen na centrum města, dále lokality, kde probíhají stavební práce na protipovodňových opatřeních a je zde na přilehlých komunikacích prašněji, dále přednádražní prostor a také hlavní tahy,“ popsal za TSMO provozní náměstek Jiří Fryc.

Voda ve městě, a především její záchyt, je také námětem právě zpracovávané studie Zeleno-modrá infrastruktura. „Zadržení vláhy prostřednictvím zeleně je do budoucna pro statutární město Olomouc nezbytností,“ poznamenal náměstek primátora Aleš Jakubec.

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. srpna 2018 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu