Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Tělesně postižení Olomoučané získají zdarma detektory « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Tělesně postižení Olomoučané získají zdarma detektory

Tělesně postižení Olomoučané získají zdarma detektory

Tělesně postižení Olomoučané získají zdarma detektory

30. června 2017 (pá)

Tělesně postiženým spoluobčanům pomohou detektory kouře a nebezpečných plynů. Celkem 84 hlásičů kouře a detektorů nebezpečných plynů, oxidu uhelnatého a zemního plynu, pro ně pořídilo město Olomouc a občanům se specifickými potřebami je rozdalo zdarma. V jejich bytech a domech je budou následně instalovat profesionální hasiči.

„Důvod, proč bezplatně rozdělujeme detektory nebezpečných plynů, je jednoduchý – jejich použití v domácnostech je prokazatelně dobrou prevencí před otravami plynem či požáry. Pohybově či zrakově znevýhodnění lidé jsou na tom v případě kritických situací hůře, proto se jim snažíme pomoct touto formou,“ vysvětluje první náměstek primátora, odpovědný za oblast ochrany obyvatel, Martin Major.

Spolupráce Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje a města Olomouce v projektu BOSPi (Bezpečnost Osob se Specifickými Potřebami) pokračuje již několikátým rokem. Inspirace pro něj byla nalezena v zahraničí, kde je běžné, že obyvatelé svoje domy a byty vybavují požárními hlásiči a detektory nebezpečných plynů. Také v našem kraji se hasiči v praxi stále častěji setkávají s tím, že detektory zachraňují lidské životy.

„Jsme přesvědčeni o tom, že takto instalované hlásiče přispějí ke zvýšení bezpečnosti a k ochraně zdraví a života obyvatel krajského města. Do budoucna bychom v tomto projektu rádi pokračovali a ve spolupráci se statutárním městem Olomouc vybavili další byty hlásiči kouře a detektory nebezpečného plynu. Z pohledu České republiky jde o unikátní projekt,“ ocenil náměstek krajského ředitele HZS Olomouckého kraje Petr Ošlejšek.

V rámci projektu BOSPi bylo od roku 2015 občanům města Olomouci nainstalováno téměř 360 hlásičů kouře a detektorů nebezpečných plynů. V předchozích letech byly hlásiče instalovány seniorům, slabozrakým a nevidomým, letos bylo vybráno třiatřicet žadatelů z řad tělesně postižených. Rozdělované detektory jsou bezúdržbová zařízení špičkové kvality s garancí funkčnosti na deset let.

V letošním roce budou profesionální hasiči kromě výše zmíněných 84 detektorů instalovat dalších 186 zařízení autonomní detekce kouře a plynu v bytech a v domech s pečovatelskou službou, které jsou v majetku města a ve kterých je vyšší riziko vzniku požáru a otravy plynem nebo CO.

por. Bc. Ing. Vladíra Hacziková
mluvčí HZS OLK

Fotografie:

| Poslední úprava: 30. června 2017 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu