Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomouc si připomene sté výročí narození hrdiny boje proti dvěma totalitám « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc si připomene sté výročí narození hrdiny boje proti dvěma totalitám

Olomouc si připomene sté výročí narození hrdiny boje proti dvěma totalitám

Olomouc si připomene sté výročí narození hrdiny boje proti dvěma totalitám

17. března 2016 (čt)

Vojenský pilot Josef Bryks, rodák z blízkých Lašťan a mnoho let občan Olomouce, patřil k nejstatečnějším odpůrcům dvou totalitních režimů, které postihly naši zemi.

Do historie se zapsal vytrvalým odporem proti nacistickému režimu i bojem proti zvůli komunistického režimu. Představitelé města Olomouce v čele s primátorem Antonínem Staňkem připomenou v pátek Bryksovo výročí ve 14 hodin položením kytice u pamětní desky v ulici Hanáckého pluku a v 15,30 účastí na pietním aktu v Lašťanech.

„Dnes se můžeme na osudy Josefa Brykse dívat se směsicí obdivu a současně úděsu nad tím, jak krutě se dokázaly zločinné režimy minulosti chovat k lidské bytosti a jak dokázaly zásadně ovlivňovat lidské osudy,“ říká primátor Antonín Staněk. „Josef Bryks je symbolem touhy po svobodě, symbolem morální síly a obdivuhodné statečnosti, s níž dokázal vytrvale vzdorovat režimům, postaveným na nenávisti a nesvobodě,“ dodává náměstek primátora Pavel Urbášek.

Josef Bryks se narodil 18. března 1916 v Lašťanech, vystudoval obchodní akademii v Olomouci a vojenskou školu v Košicích. Stal se vojenským stíhačem. Už jako zkušený pilot se Bryks po okupaci vydal za dramatických okolností přes Maďarsko, balkánské země, Turecko a Sýrii do Francie. Poté, kdy před Němci kapitulovala Francie, pokračoval do Británie. Zde se stal respektovanou součástí početné české skupiny účastníky letecké bitvy o Británii a bojoval i nad okupovanou Francií, kde byl při jedné z akcí sestřelen, zajat a deportován do zajateckého tábora.

Ani tři roky v zajetí jej nezlomily, spoluvězně fascinoval stálou touhou po svobodě, která se projevila řadou pokusů o útěk. Podle Miroslava Kasáčka a Luďka Navary, autorů vloni vydané knihy Na útěku, stál byť jen několikadenní pobyt na svobodě Bryksovi za všechna utrpení a nebezpečí, která s sebou jeho útěky nesly.

Přes všechna zranění a strádání v nacistických táborech Bryks válku přežil, usadil se v Olomouci a oženil se s anglickou snoubenkou. Ihned po únoru 1948 se ale jako účastník západního odboje stal nepohodlným. Následovalo zinscenované odsouzení a cesta do komunistické věznice. I zde se pokoušel vzdorovat, organizoval útěk, držel opakovaně hladovku, nicméně komunistická bezpečnost byla mocnější. „Za dobro a obětavost pro člověka a falešné pochopení jsem nevinně již přes devět let v žaláři a zklamání jsem se dožil v přílišném přeceňování české duše,“ napsal Josef Bryks nedlouho před svou smrtí v komunistickém pracovním táboře.

Josef Bryks zemřel 11. srpna 1957 ve vězeňské nemocnici u uranových dolů poblíž Jáchymova. Režim se mu za touhu po svobodě mstil i po smrti - jeho ostatky nedovolil vydat rodině a pohřbil jej na neoznačeném místě.

| Poslední úprava: 17. března 2016 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu