Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Neptunova kašna ožívá v dokumentárním filmu « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Neptunova kašna ožívá v dokumentárním filmu

Neptunova kašna ožívá v dokumentárním filmu

Neptunova kašna ožívá v dokumentárním filmu

17. února 2016 (st)

Netradiční zpracování historie jedné z olomouckých barokních kašen nabízí nový díl internetového projektu Památky Dnes. Epizoda je věnována Neptunově kašně na Dolním náměstí. Památce z roku 1683, která je nejstarším sochařským dílem ze souboru šesti barokních kašen v Olomouci.

Historií kašny diváky dokumentárního cyklu provede kamenický mistr Václav Schüller a bezejmený tovaryš. Do postav se vtělili herci Petr Kubes a Roman Vencl. „Pro ozvláštnění jsme se rozhodli představit Neptunovu kašnu ve dvou zcela rozdílných atmosférách – ve dne a v noci. Je to také poprvé v historii našeho projektu, kdy jsme použili dialog mezi dvěma postavami,“ řekl Ondřej Sovík, řežisér dokumentárního filmu.

„Při práci na scénářích je třeba najít rovnováhu mezi sdělením nezkreslených historických faktů a uměleckou stylizací. Film musí diváka zavést do živoucí atmosféry určité situace a představit mu dobře vystavěnou postavu, která ho nenásilně, ale fundovaně provede historií dané památky,“ uvedla scénáristka Sandra Procházková.

V krátkém dokumentárním filmu se diváci dozví mimo jiné také to, proč se v minulosti kašně říkalo „Želví kašna“. Kromě popularizačního textu k historii Neptunovy kašny si mohou navíc přečíst odbornou studii, kterou vždy naleznou na oficiální stránkách projektu u každého dokumentárního filmu o památce.

„Neptunova kašna je první vlaštovkou v plánované sérii krátkometrážních dokumentárních filmů věnované olomouckým barokním kašnám. Autorem sochařské výzdoby Neptunovy kašny je Michael Mandík, který byl olomouckými radními osloven rovněž při realzaci další z kašen - kašny Herkulovy. V blízké době se mohou diváci těšit na připravovaný díl věnovaný právě zmíněné Herkulově kašně, která byla historicky přemístěna severně od radnice, aby uvolnila místo pro stavbu Čestného sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí,“ uvedl producent Milan Kýr.

Cílem internetového projektu PamátkyDnes je propagace památek, vzdělávání a podpora cestovního ruchu.

Více na www.pamatkydnes.cz.
Facebook: https://www.facebook.com/Pamatkydnes.cz

| Poslední úprava: 17. února 2016 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu