Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Studenti olomouckých gymnázií se připravují na spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Studenti olomouckých gymnázií se připravují na spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Studenti olomouckých gymnázií se připravují na spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Studenti olomouckých gymnázií se připravují na spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí

11. února 2016 (čt)

Na počátku března naváží olomoučtí studenti radiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. V České republice jde o zcela první kontakt podobného druhu. Po letech plánování a čekání na přidělení termínu se do finále blíží vzdělávací akce, která olomouckým gymnazistům přiblíží prostředí, ve kterém žijí a pracují astronauti na oběžné dráze.

Projekt před lety nastartovala americká agentura NASA s cílem podpořit zájem o vědu, techniku a vesmír. Studenti a žáci mají šanci pohovořit s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice (dále ISS) a položit jim zvídavé otázky. Možnost kontaktu s ISS byla postupně rozšiřována i mimo Spojené státy a nyní se jí poprvé zúčastní i české školy.

Tuto českou premiéru zažijí studenti z Olomouce. Studenti tří olomouckých gymnázií (Slovanského gymnázia, Gymnázia Čajkovského a Gymnázia Olomouc-Hejčín) se do projektu zapojili společně s radioklubem OK2KYJ. Členové radioklubu studentům například předvedli technické prvky nezbytné pro komunikaci s ISS a doplnili tak poznatky z hodin fyziky. „V rámci přípravy byla do výuky zařazena témata týkající se kosmického výzkumu a astronomie, studenti měli upravenou výuku fyziky a informatiky,“ doplnila Eva Farmačková, pedagožka z Gymnázia Čajkovského a hlavní koordinátorka a tlumočnice projektu. Jak dodala, z každého gymnázia jsou připraveny pětičlenné skupiny, tři vybraní plus dva náhradníci.

Termín pro spojení byl stanoven na druhý týden v březnu, dlouho se ale čekalo na upřesnění dne. Na tiskové konferenci už organizátoři prozradili, že v pátek 4. března se uskuteční generálka a v pondělí 7. března nastane konečně onen pomyslný den D.

Realizaci projektu zajistí Hanácký radioklub OK2KYJ, přičemž s technickým řešením vypomáhá firma ONYX engineering. Do projektu je zapojen taktéž studentský spolek UP Crowd z Univerzity Palackého. Koordinaci pomáhá zajistit mezinárodní dobrovolnická radioamatérská organizace ARISS. Rozsáhlý a ojedinělý vzdělávací projekt finančně podporuje statutární město Olomouc.

„Jak my, tak i studenti samotní jsme nadšení z možnosti přímé komunikace s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Pro všechny, kteří se zajímají o kosmický výzkum a nové technologie, jde o životní zkušenost," říká Rudolf Bláha, předseda Hanáckého radioklubu OK2KYJ.

Další informace k akci naleznete na stránkách http://exfyz.upol.cz/didaktika/iss/index.html a http://www.ok2kyj.cz . Pro bližší informace můžete kontaktovat mailem organizační skupinu iss@ok2kyj.cz , předsedu radioklubu blaha.ok2bov@seznam.cz nebo zástupce pro public relations Mgr. Lukáš Richterek, Ph.D. tel.: 585 634 103, email: lrichterek@gmail.com.

Fotografie:

| Poslední úprava: 11. února 2016 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu