Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Obyvatelé Černovíra si mohou přečíst už šestnáctou ročenku « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Obyvatelé Černovíra si mohou přečíst už šestnáctou ročenku

Obyvatelé Černovíra si mohou přečíst už šestnáctou ročenku

Obyvatelé Černovíra si mohou přečíst už šestnáctou ročenku

22. ledna 2016 (pá)

Kolik bylo v dříve samostatné obci Černovír fojtů, jací byli zdejší rychtáři a starostové? Co se v této městské části Olomouce odehrálo vloni? To a mnoho dalšího se dozví čtenáři v pořadí již šestnácté Černovírské ročenky. Ročenka je už k dostání na obvyklých distribučních místech tohoto olomouckého předměstí.

Největší událostí tu loni byla bezesporu finančně náročná - půl roku trvající - rekonstrukce Heydukovy ulice a Frajtova náměstí, na kterou se čekalo více než desítku let.

Z historie stojí za přečtení vývoj správy samostatné obce, která zanikla až v roce 1919 připojením k Olomouci. A tak se čtenáři dozvědí, kolik tu bylo fojtů, o rychtářích a pak už docela podrobně a jmenovitě i o starostech obce a letech jejich „vlády“.

„Tvrdím, že ročenka má být o zdejších lidech – zajímavých, výrazných. Například aktivista Břetislav Otta, který loni oslavil 85. narozeniny, v ročence vzpomíná kromě jiného na svá vojenská léta,“ říká editor a redaktor ročenky, Jindřich Hovadík. „Sloužil u tankistů současně se spisovatelem Josefem Škvoreckým, který právě v té době psal Tankový prapor. A konzultoval s ním své literární pokusy. Stejně stará sokolská cvičitelka Eva Šišková informuje o zdejším aktivním oddíle starších žen. Jeho základem jsou ženy a dorostenky z XI. Všesokolského sletu v roce 1948“.

V nečekaných podobách se na stránkách ročenky objevují minimálně i dva příslušníci mladších generací. Husitský farář a zakladatel černovírských Svatováclavských poutí Jaroslav Křivánek se například může pochlubit svými velmi dobrými výkony na běžeckých půlmaratónech. A velitel černovírské jednotky dobrovolných hasičů Petr Lichtblau zase členství v posádkách při plavbách na zámořských výletních lodích.

Vedle sokolů a hasičů se představují i chovatelé a kynologové. Asi nejpodrobněji jsou probrány výsledky fotbalistů TJ Slovan Černovír. Tradičně věnujeme pozornost jubilantům – netradičně pak letos čtenáři na fotografiích vidí jubilující i s jejich životními partnery a partnerkami. Posledních pět stran se věnuje mnoha dalším aktualitám jen jednou dvěma větami. Ale nechybí k nim snímky, jako například z bourání historické autobusové čekárny či rovněž již neexistujícího nadjezdu nad železniční tratí na Prahu. Foto doprovází i ve válce zničenou původní betonovou lávku i Hradiska, jejíž dřevěná nástupkyně loni prošla rekonstrukcí.

Ročenku vydala Komise městské části č. 1 Klášterní Hradisko – Černovír.

Příloha:

| Poslední úprava: 22. ledna 2016 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu