Město, univerzita i kraj si připomenou listopad 1989 společně
sdílet

Dvacáté výročí 17. listopadu 1989 není pouze dobou ohlížení se za uplynulými léty a jejich hodnocení, ale také časem oslav svobody a demokracie, které pomalu získávaly na určitosti právě v oněch listopadových dnech. I z tohoto důvodu se statutární město Olomouc, Univerzita Palackého, Olomoucký kraj a Muzeum umění Olomouc rozhodli spojit své síly a věnovat oslavám 20. výročí sametové revoluce výjimečnou pozornost během celého podzimu.

„Dobu před dvaceti lety připomenou na náměstí i další artefakty totality a jejího konce – cihly ze zdi, ostnatý drát, trikolory, klíče či fronta na banány.“

Nejen Olomoučané se mohou těšit na výstavy, koncerty, filmová a divadelní představení, vydání tématických publikací či na setkání s přímými aktéry olomouckého Listopadu. Veškerý program pak vyvrcholí právě 17. listopadu velkým happeningem na Horním náměstí, kterému bude předcházet dopolední kladení věnců u pomníku bojovníků za svobodu a demokracii na třídě 17. listopadu. V rámci odpoledního happeningu čekají na návštěvníky koncerty kapel Mňága a Žďorp, Pražský Výběr tribute, na pódiu se také objeví písničkáři Jiří Dědeček či Jan Vodňanský. Růžový tank Divadla Kvelb přiveze do ulic Olomouce představení Invaze a divadlo Buchty a loutky uvede v prostorách radnice inscenace pro děti Automat na filmy a Neposlušná kůzlátka. Kromě hudebního programu se mohou všichni těšit na instalaci sousoší Lenina a Stalina nebo na expozici dobové policejní techniky (vůz VB i s příslušníky, obrněný transportér a vodní děla) na Horním náměstí. Ta bude součástí pomyslného rozdělení náměstí zdí na totalitní zónu před rokem 1989 a zónu svobody po roce 1989. Zeď, na jejímž vzniku se podílí olomoucké střední školy, bude polepena dobovými plakáty a prohlášeními. Dobu před dvaceti lety připomenou na náměstí například i další artefakty totality a jejího konce – trikolory, klíče, karafiáty či inscenovaná fronta na banány, jejíž účastníci se pokusí vytvořit rekord v její délce, prázdné obchody atd. Chybět nebude ani výstava dobových automobilů, historický autobus Karosa ŠM11, rozdávání rudých karafiátů či retrodiskotéka Praskání Rostislava F. Petříka s těmi největšími hity 70. a 80. let. Návštěvníci mohou potkat i oživlé figurky ze socialisticko-realistického orloje nebo být přímými aktéry scének olomouckých studentů nazvaných „O co jste přišli…“, které připomenou např. Učit se učit se učit se, aneb Hodina dějepisu pro pokročilé, My si ten komunismus rozvracet nedáme!, Za co utratit peníze aneb V Jednotě došel toaletní papír, Rozcvička pro všechny. Zn. povinně! ... aneb Poupata na Strahově a další.

Připomínkový happening se bude konat od 13 hodin a jeho moderování se ujme Mikuláš Pánek. Kompletní program na Horním náměstí završí velkolepý ohňostroj.

V sychravém podzimním počasí se budete moci ohřát svařeným vínem, punčem, praženými oříšky nebo ochutnat místní speciality pivovaru Moritz a polní kuchyně. Bohatý program oslav se ovšem neomezí jen na centrum města. Již v 19 hodin začne v Divadle hudby představení Loutkového divadla Československo, které předvede netradiční loutkové představení s hračkami z ČSSR založené na dobových reáliích. Od 20 hodin bude zahájen další z vrcholů oslav – v Redutě uvede Moravská filharmonie Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast. Ve dnech 18. – 25. listopadu si mohou všichni Olomoučané připomenout neopakovatelnou atmosféru sametové revoluce formou videoprojekcí, fotografií a diskuzí ve stanu umístěném na Horním náměstí.

V kině Metropol budou probíhat projekce dobových i současných filmů s tématikou 17. listopadu. Diváci se mohou těšit například na první reprízu dokumentárního filmu Univerzity Palackého Sametové dny, který přináší zpětný pohled olomouckých protagonistů Listopadu na tehdejší události. V neposlední řadě se do programu oslav zapojí i olomoucké střední školy, na nichž budou probíhat přednášky seznamující polistopadovou generaci mladých lidí s významem událostí let minulých. Bližší informace k jednotlivým akcím můžete najít na internetových stránkách statutárního města Olomouce www.olomouc.eu/17.listopad a Univerzity Palackého www.zurnal.upol.cz.Fotografie:

Valid XHTML 1.0 Transitional