Kino Metropol budou okupovat dobové filmy i výstava
sdílet

Tématický program k 17. listopadu let 1939 a 1989 pro školy i pro veřejnost - tak bude vypadat podíl kina Metropol na výročních oslavách v pondělí 16. a v úterý 17. listopadu. První den jsou pro diváky připraveny snímky Vyšší princip (1960) Jiřího Krejčíka a Velké přání (1981) Vojtěcha Trapla.

První z nich vypráví komorní drama středoškoláků a jejich profesora v období protektorátu na motivy povídky Jana Drdy. Době poplatný film Velké přání je pak sondou do života mladého angažovaného pedagoga z jižních Čech, která nechtěně odhaluje impotenci režimu posledních let. Nepřekonatelný filmový paskvil soudruzi v době jeho vzniku raději ani nepustili do kinodistribuce. Premiéru si pak večer odbude třetí snímek – Sametové dny, za jehož vznikem stojí Martin Müller z Univerzity Palackého. Jeho dokument přináší výpovědi protagonistů listopadových událostí po dvaceti letech. Film uvede kino Metropol v premiéře v osm hodin večer, reprízu pak v úterý v jedenáct hodin dopoledne.

Další krátké filmy z archivu Univerzity Palackého budou v průběhu pondělí součástí multimediálního programu rozděleného do tří cílových bloků – blok Studentský nesouhlas v roce 1939 a 1989 bude určen žákům středních škol; blok Studenti UP v roce 1989 nynějším studentům univerzity a stejný blok pak bude v úterý přístupný i široké veřejnosti. Programové části budou obohaceny např. o dobové fotografie. Po oba dva dny mohou Olomoučané navštívit rovněž výstavu dobových artefaktů ve foyer kina. Vstup na všechny akce je volný.Fotografie:

Valid XHTML 1.0 Transitional