Přetlak

název článku:
perex:
Editorial

Časopis, který právě držíte v ruce, je především připomínkou boje za svobodu v ulicích města Olomouce, mementem zápalu olomouckých studentů a jejich vůle něco změnit, neboť právě studenti se v srdci Hané stali hybnou silou dějin. A tak jako byl „Přetlak“ v době listopadových událostí průvodcem Olomoučanů na jejich cestě k demokracii, tak je toto mimořádné vydání časopisu průvodcem po vzpomínkových akcích a oslavách dvaceti let svobody a demokracie v Olomouci. Dvaceti let mnoha chyb, ale daleko většího množství úspěchů. Jen na ně nezapomínat.

Ondřej Martínek,
předseda o. s. Studenti UP, šéfredaktor „nového“ Přetlaku


perex:
Město, univerzita i kraj si připomenou listopad 1989 společně

Dvacáté výročí 17. listopadu 1989 není pouze dobou ohlížení se za uplynulými léty a jejich hodnocení, ale také časem oslav svobody a demokracie, které pomalu získávaly na určitosti právě v oněch listopadových dnech. I z tohoto důvodu se statutární město Olomouc, Univerzita Palackého, Olomoucký kraj a Muzeum umění Olomouc rozhodli spojit své síly a věnovat oslavám 20. výročí sametové revoluce výjimečnou pozornost během celého podzimu. Celý článek »


perex:
Kino Metropol budou okupovat dobové filmy i výstava

Tématický program k 17. listopadu let 1939 a 1989 pro školy i pro veřejnost - tak bude vypadat podíl kina Metropol na výročních oslavách v pondělí 16. a v úterý 17. listopadu. První den jsou pro diváky připraveny snímky Vyšší princip (1960) Jiřího Krejčíka a Velké přání (1981) Vojtěcha Trapla. Celý článek »


perex:
Filharmonie uvede cyklus symfonických básní Má vlast

Jeden z vrcholů programu oslav 17. listopadu představí v Redutě Moravská filharmonie, která uvede Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast. V první části koncertu zazní básně Vyšehrad, Vltava a Šárka, ve druhé pak Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník. Celý článek »


perex:
Překvapivá Invaze divadla Kvelb

Holandsko-český projekt Invaze, který Divadlo Kvelb představí v Olomouci vůbec poprvé 17. listopadu, je jakousi pouliční vojenskou invazí do našeho města. Sami divadelníci popisují představení jako „několik scén navozujících atmosféru pokusu o zlidštění socialismu vycházejících z vojenské invaze armád pěti spojeneckých zemí i následující vlny emigrace“. Celý článek »


perex:
Olomoucké listopadové dny: tady, tehdy a teď

„Tady a teď“, to heslo patřilo před dvaceti lety k těm nejfrekventovanějším a jako výzva k autentickému bytí platí jistě i pro studenty a pedagogy, kteří plní posluchárny své alma mater dnes. Jen horečně vypjaté okamžiky jej v listopadu 1989 naplňovaly konkrétní naléhavostí, kterou lze dnešnímu osazenstvu univerzit obtížně reprodukovat. „Tehdy a teď“ ale bezpochyby patří k sobě a stále se hluboce ovlivňují, jakkoli si to uvědomujeme, či nikoli. Celý článek »


perex:
Labyrint vášně přinese do divadla erotiku i humor

Autorské duo Tomáš Hanzlík a David Hrbek obohatí oslavy dvaceti let od pádu komunismu světovou premiérou původního hudebního dramatu Labyrint vášně, jehož děj je inspirován řeckou mytologií. Hudební drama skladatele Hanzlíka a libretisty Hrbka je plné tajemství, napětí, erotiky a vášně, ale i humoru, krásných kostýmů a dech beroucích masek. Celý článek »


perex:
Výstavy k listopadu proběhnou v Muzeu umění, v Regionálním centru, ve Vlastivědném muzeu, ale i v Moravském divadle

Stalo se před 20 lety. Návrat demokracie do Československa. Jak vypadal život na konci osmdesátých let, čím obyvatelé Olomouce žili a jak prožívali přechod od diktatury k demokracii? Na tyto a další otázky by měla odpovědět jedinečná výstava fotografií pod názvem „Stalo se před 20 lety. Celý článek »


perex:
Zavzpomínat i zhlédnout inscenaci Tančírna můžete v Moravském divadle

Moravské divadlo v Olomouci se rozhodlo přispět k programu oslav nejen výstavou fotografií, ale také komponovaným vzpomínkovým večerem, který by měl být příjemným vzpomínáním na listopadové dny v hanácké metropoli po dvaceti letech. Celý článek »


perex:
Univerzita a město představí v rámci oslav tři unikátní publikace

Petr Zatloukal: Gaudeamus. V roce 1990 sestavil olomoucký fotograf Petr Zatloukal unikátní vydání souboru fotografií zachycujících události na akademické půdě na přelomu let 1989/1990. Celý článek »


název článku:
perex:
Krátce z univerzity

Jindřich Štreit promluvil o normalizaci ve fotografii a navázal tak na tradici přednášek k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity J. L. Fischera. Veřejná přednáška se konala v rámci připomínky 20. výročí otevření cesty k demokracii, a proto si Jindřich Štreit zvolil téma Doba normalizace ve fotografii. V rámci přednášky představil Štreit dosud nezveřejněné záběry, ze kterých sestavil jakési curriculum vitae normalizace, které představil 5. listopadu v aule Přírodovědecké fakulty UP. Celý článek »


Valid XHTML 1.0 Transitional