Návrat svobody a demokracie oslavila v Olomouci také partnerská města
sdílet

V souvislosti s oslavami 20. výročí Sametové revoluce navštívily statutární město Olomouc ve dnech 16. - 19. 11. 2009 delegace z osmi zahraničních partnerských měst.

Veenendaalskou delegaci vedl starosta Ties Elzenga, z Antony přijel starosta Jean-Yves Sénant, Nördlingen zastupoval starosta Hermann Faul, Owensboro starosta Ron Payne a z Luzernu zavítal do Olomouce městský prezident Urs W. Studer. Své zástupce zde měla i srbská Subotica a finské Tampere.

Hosty nejprve přivítal v hotelu Flóra v pondělí 16. listopadu primátor Olomouce Martin Novotný spolu se svými náměstky. Oficiální program pro zahraniční delegace byl pak zahájen 17. listopadu společnou fotografií před Sloupem Nejsvětější Trojice. V zasedací místnosti primátora se hosté po vzájemném představení zapsali do pamětní knihy města a část z nich se zúčastnila pietního aktu u Památníku bojovníkům za svobodu a demokracii na třídě 17. listopadu. Pro delegace z partnerských měst pak byl připraven odborný seminář k revolučním událostem v roce 1989, které zahraničním hostům přiblížili protagonisté olomoucké sametové revoluce bývalý rektor UP Josef Jařab a první porevoluční primátor Milan Hořínek. Odpoledne pak hosté měli možnost zažít spolu s občany města Olomouce happeningovou atmosféru 17. listopadu na Horním náměstí. Ve Vlastivědném muzeu si hosté prohlédli výstavu fotografií „Stalo se před 20 lety“ a součástí jejich programu byla i krátká prohlídka města zahájená u Svatováclavské katedrály.

Oslavy vyvrcholily v úterý 17. listopadu slavnostním koncertem Má vlast v provedení Moravské filharmonie, jehož se vedle delegací z partnerských měst Olomouce zúčastnili i hosté z partnerských regionů Olomouckého kraje. Po celou dobu pobytu byli zahraniční partneři doprovázeni primátorem a členy městské rady. Pro tuto příležitost město pro hosty připravilo kalendář na rok 2010 s fotografiemi partnerských měst a ve spolupráci s MFO vydalo CD Má vlast.

Závěrečný program s výkladem o historii fortového opevnění Olomouce se odbýval v příjemné atmosféře křelovského fortu. Své znalosti z historie a kultury naší země si mohli zahraniční hosté ověřit formou testu, jehož vítěz získal víkendový pobyt v hotelu Flóra.Fotografie:

Valid XHTML 1.0 Transitional